PGNiG: plany zagospodarowania złóż Aerfugl i Skogul zatwierdzone

  • PAP
opublikowano: 09-05-2018, 13:59
aktualizacja: 09-05-2018, 14:00

Norweskie Ministerstwo Ropy i Energii zatwierdziło dokumentację geologiczną i plany zagospodarowania dla złóż Aerfugl i Skogul, w których udziały posiada PGNiG Upstream Norway - poinformowało w środę PGNiG. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na 2020 r.

Wiercenie odwiertów eksploatacyjnych i instalację urządzeń wydobywczych na obu złożach zaplanowano na lata 2019 i 2020. Harmonogram prac przewiduje rozpoczęcie eksploatacji złoża Skogul w I kw. 2020 r., a złoża Aerfugl w IV kw. 2020 r.

"To kamień milowy dla obu projektów. Zakończył się proces przygotowania inwestycji, teraz wchodzimy w fazę jej realizacji" – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. "Z obiema inwestycjami wiążemy duże nadzieje. Zwłaszcza zagospodarowanie złoża gazowego Aerfugl oznacza dla nas istotne zwiększenie produkcji gazu ziemnego, który chcemy od 2022 r. przesyłać z Norwegii do Polski planowanym połączeniem gazociągowym przez Danię. Harmonogram zagospodarowania norweskich złóż precyzyjnie wpisuje się w harmonogram projektu Baltic Pipe" – dodał Piotr Woźniak.

Aerfugl to złoże gazowo-kondensatowe zlokalizowane na Morzu Norweskim w sąsiedztwie złoża Skarv, gdzie PGNiG wydobywa już węglowodory od 2012 r. Z kolei Skogul to złoże ropy naftowej na Morzu Północnym zlokalizowane w pobliżu złoża Vilje, z którego PGNiG prowadzi wydobycie od 2014 r.

Zasoby do wydobycia z Aerfugl wynoszą ponad 30 mld m sześc. gazu, 6 mln m sześc. kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL (to m.in. LPG, nafta i etan). Dla Skogul zasoby te wynoszą odpowiednio 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m sześc. gazu ziemnego towarzyszącego ropie.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w złożu Aerfugl (wcześniej Snadd) i 35 proc. udziałów w projekcie Skogul (wcześniej Storklakken). Zgodnie z założeniami spółki, Aerfugl pozwoli pozyskać około 0,5 mld m sześc. gazu rocznie w szczytowym okresie produkcji. Z kolei produkcja ropy na rzecz PGNiG ze złoża Skogul w szczytowym okresie ma osiągnąć poziom 1,4 mln baryłek rocznie. Operatorem na obu złożach jest firma Aker BP. PGNiG Upstream Norway jest jej partnerem w obu projektach. Pozostałymi partnerami są Statoil i DEA Norge AS.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 21 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 r. Wielkość zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii na dzień 1 stycznia 2018 r. to 83 mln boe (ekwiwalent baryłki ropy). Spółka deklaruje, że zamierza wziąć udział w kolejnych rundach koncesyjnych, a także analizuje pozyskanie kolejnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu