PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG

DI
opublikowano: 21-11-2017, 19:51
aktualizacja: 21-11-2017, 19:52

Grupa PGNiG podpisała z  Centrica LNG Company pierwszy średnioterminowy kontrakt na import amerykańskiego LNG.

Wartości kontraktu nie ujawniono. Dostawy gazu będą pochodzić z terminalu skraplającego Sabine Pass w USA w Luizjanie. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 r. Do terminalu w Świnoujściu zostanie dostarczonych do 9 ładunków LNG w okresie obowiązywania kontraktu.

To pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do  prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

Piotr Woźniak
Zobacz więcej

Piotr Woźniak fot. Marek Wiśniewski

- Ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG. Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.  

Amerykański Departament Stanu uznał zawarty kontrakt za “znak dalszego umacniania się handlowych i energetycznych więzi” między Polską i USA.

- Postrzegamy te dostawy jako kolejny krok w kierunku zwiększonego amerykańskiego eksportu energii do Polski, głównego celu dwustronnych relacji. Eksport gazu ziemnego z USA tworzy amerykańskie miejsca pracy I jednocześnie dywersyfikuje opcje energetyczne Polski oraz obniża ceny energii – głosi wydane oświadczenie. - Stany Zjednoczone są zobowiązane do zapewnienia tak zaufanemu partnerowi i sojusznikowi jak Polska korzystnego dostępu do bezpiecznego, zróżnicowanych źródeł energii, w tym energii ze Stanów Zjednoczonych – dodaje.

Podpisana umowa jest precedensem na skalę europejską i pierwszym kontraktem na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowej i Północnej, poinformowało Ministerstwo Energii.

- Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego modelu światowego rynku gazu – skomentował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii podkreśla, że umowa wpisuje się w rządową politykę dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego.

– Konsekwentnie podejmujemy działania zmierzające do zwiększenia udziału LNG w polskim bilansie paliwowo-energetycznym. Do Terminala LNG w Świnoujściu docierają już dostawy z Kataru, Norwegii i USA – podkreśla minister Tchórzewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu