PGNiG przebuduje na gaz i olej węglową elektrociepłownię w Pruszkowie

PAP
opublikowano: 14-04-2021, 17:16

PGNiG Termika poinformowała o rozpoczęciu modernizacji opalanej węglem elektrociepłowni w podwarszawskim Pruszkowie. W pierwszej kolejności powstanie tam nowa kotłownia gazowo-olejowa o mocy 45 MWt. Ma być gotowa pod koniec 2022 r.

EC Pruszków ma obecnie moc cieplną 186 MWt, przy 9 MW mocy elektrycznej. W pierwszym etapie modernizacji powstanie nowa kotłownia gazowo-olejowa. W kolejnych latach planowane są dalsze inwestycje w EC Pruszków polegające na sukcesywnym zastępowaniu dotychczasowych instalacji wytwórczych nowymi źródłami. W rezultacie nastąpi poprawa efektywności produkcji oraz ograniczenie wpływu zakładu na środowisko - podkreśliła PGNiG Termika.

Nowa kotłownia wyposażona zostanie w dwa kotły wodne o mocy 20 MWt każdy oraz jeden kocioł wodny o mocy 5MWt. Wykonawcą inwestycji będzie Instal Warszawa w konsorcjum z Energy Solutions

„Budowa nowej kotłowni dla Elektrociepłowni Pruszków wpisuje się w cykl inwestycji w Grupie Kapitałowej PGNiG związanych z oparciem ciepłownictwa o gaz ziemny, który dla polskiej gospodarki będzie przez najbliższe dekady paliwem przejściowym w procesie transformacji energetyczne” - podkreślił prezes PGNIG Paweł Majewski. Jak dodał, w przypadku EC Pruszków dotychczas wykorzystywane instalacje spalające węgiel do produkcji ciepła sieciowego zostaną częściowo zastąpione nowoczesnymi jednostkami zasilanymi gazem ziemnym i spełniającym standardy emisyjne olejem napędowym.

Z kolei prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk ocenia, że budowa kotłowni gazowo-olejowej jest dowodem, że spółka nie tylko deklaruje swoje poparcie dla transformacji, ale faktycznie bierze w niej udział. Jest to krok w stronę Europejskiego Zielonego Ładu i jednocześnie inwestycja w nowe moce wytwórcze ciepła dla Elektrociepłowni Pruszków - zaznaczył.

PGNiG Termika w ostatnich latach modernizowała pruszkowską elektrociepłownię. Powstały tam instalacje odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin z kotłów węglowych, zmodernizowano też same kotły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane