PGNiG przygotowuje się do renegocjacji umów z dużymi klientami

Polska Agencja Prasowa SA
24-10-2005, 15:02

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje się do renegocjowania umów na dostawy gazu z największymi klientami, w tym z giełdowymi Policami i Puławami - poinformował PAP prezes PGNiG Marek Kossowski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje się do renegocjowania umów na dostawy gazu z największymi klientami, w tym z giełdowymi Policami i Puławami - poinformował PAP prezes PGNiG Marek Kossowski.

    "Rozmawiamy ze wszystkimi naszymi największymi klientami na temat warunków handlu gazem. Niektóre umowy z odbiorcami zostały podpisane wiele lat temu i nie do końca spełniają nasze oczekiwania" - powiedział Kossowski.

    "Dlatego rozmawiamy z klientami na temat renegocjowania umów. Chcielibyśmy otrzymać większe gwarancje bezpieczeństwa, aby w przypadku pogorszenia się koniunktury na rynkach firm, którym PGNiG sprzedaje gaz, nasza firma nie ponosiła ryzyka handlowego odbiorców" - dodał.

    Kossowski przypomniał, że niedawno PGNiG miał duże problemy ze ściąganiem należności za gaz od największych firm sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. PGNiG będzie oczekiwał od największych odbiorców, aby zagwarantowali płatności za gaz zabezpieczeniami na kapitale lub gwarancjami bankowymi.

    Zapowiedział, że rosnące ceny gazu na światowym rynku zmuszają spółkę do wystąpienia w grudniu do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zatwierdzenie wyższych cen w nowej taryfie gazowej.

    "Wzrost cen gazu z importu jest tak duży, że musimy wystąpić o kolejną podwyżkę, ale nie będzie ona tak duża jak wzrost cen gazu importowanego, gdyż skala wzrostu cen będzie łagodzona niższymi cenami gazu krajowego" - powiedział.

    Kossowski ujawnił, że PGNiG przygotowuje się do rozpoczęcia handlu gazem na Warszawskiej Giełdzie Towarowej.

    Prezes podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi zmniejszenia udziału w polskim rynku gazu do około 70 proc., co miałoby nastąpić po wejściu w życie zliberalizowanych zasad handlu gazem.

    Kossowski powiedział, że w najbliższym czasie strategię inwestycyjną przygotują spółki dystrybucyjne. PGNiG chciałoby zaistnieć na rynku produkcji energii elektrycznej i ciepła, tak aby najmniejszych klientów obsługiwać pośrednio dostarczając im energię cieplną i elektryczną wytworzoną z gazu.

    "Możliwe, że w niektórych budynkach wielorodzinnych odchodzilibyśmy od instalacji przyłączy gazowych, w zamianprzechodząc na energię elektryczną, pod warunkiem, że energia elektryczna wytwarzana byłaby przez nasze spółki, lub spółki z naszym udziałem" - powiedział.

    Prezes PGNiG poinformował, że firma rozważa możliwość tworzenia spółek multimedialnych wspólnie z samorządami lokalnymi.

    "PGNiG do takich spółek mogłoby przekazać lokalną sieć gazową, a samorząd ciepłownie, które z węgla czy koksu mogłyby przejść na gaz. Warunkiem byłoby też jednak powiązanie takich spółek z PGNiG wieloletnimi umowami na dostawy gazu" - powiedział.

    Kossowski powiedział, że PGNiG zamierza wznowić rozmowy z PKN Orlen o możliwości współpracy na Ukrainie i wspólnym poszukiwaniu tam ropy naftowej i gazu. Na Ukrainie PGNiG ma 36,36 proc udziałów w spółce poszukiwawczo-wydobywczej Dewon. PGNiG szuka także wspólnika do poszukiwania gazu w Pakistanie.

    Prezes dodał, że widzi możliwość przystąpienia do budowy gazociągu Sarmackiego, ale pod warunkiem, że będą gwarancje kupna gazu w Turkmenistanie.

    Jego zdaniem innym kierunkiem dywersyfikacji dostaw gazu mogłoby być przystąpienie PGNiG do projektu Nabucco, który przewiduje wybudowanie gazociągu z irańskich pól gazowych do Austrii.

    "Niebawem powinniśmy otrzymać dokumentację tego gazociągu, co pozwoli nam wyrobić sobie opinię jakie koszty pociągałoby za sobą uczestnictwo w tym projekcie. Ale jest to projekt interesujący i jesteśmy zdecydowani wziąć w nim udział, gdyż jest to szansa na pozyskanie gazu z zupełnie nowego kierunku" - dodał.

    Kossowski jest ponadto przekonany, że druga nitka gazociągu jamalskiego powstanie, gdyż zapotrzebowanie krajów europejskich na gaz stale rośnie. Jego zdaniem do realizacji tego gazociągu mogłoby dojść około 2010-2015 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG przygotowuje się do renegocjacji umów z dużymi klientami