PGNIG: rekordowe zużycie gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 16:18

Rekordowe zużycie gazu do ogrzewania, zarówno przez odbiorców indywidualnych jak i przemysłowych, zanotowało w poniedziałek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). W niektórych rejonach kraju zużycie wzrosło o 48 proc.

Rekordowe zużycie gazu do ogrzewania, zarówno przez odbiorców indywidualnych jak i przemysłowych, zanotowało w poniedziałek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). W niektórych rejonach kraju zużycie wzrosło o 48 proc.

    "Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe w niektórych rejonach kraju zużycie gazu wśród odbiorców wzrosło nawet o ok. 48 proc. w stosunku do ilości gazu zużywanego w latach ubiegłych" - napisała spółka w komunikacie przekazanym w poniedziałek po południu.

    "Sieci przesyłowe i dystrybucyjne nie są w stanie w niektórych miejscach, m.in. w rejonie Rynu, Mrągowa i Giżycka, przesłać drastycznie zwiększonych ilości gazu" - stwierdza komunikat.

    Dlatego PGNiG zwrócił się z apelem do swych odbiorców "o oszczędności w zużyciu gazu w tym rejonie i przejście w miarę możliwości na inny rodzaj paliwa".

    Dobowe zużycie gazu w Polsce w ciągu ostatniej doby przekroczyło 59 mln m sześciennych. Jest to poziom nie notowany wcześniej i wynika z bardzo niskich temperatur powietrza w całym kraju - informuje PGNiG.

    PGNiG podkreśla, że zmniejszają się również dostawy gazu z kierunku ukraińskiego. W ciągu ostatniej doby zanotowano kolejne zmniejszenie dostaw w Drozdowiczach, gdzie otrzymywane ilości gazu są mniejsze o blisko 38 proc. od ilości gazu zamówionych przez PGNiG S.A. na tym punkcie.

    Oznacza to, że łącznie braki gazu sięgają blisko 9 proc. całości dobowego zużycia - informuje PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane