PGNiG rozpocznie rozmowy z Gazpromem nt. obniżki cen gazu

DI, PAP
07-02-2011, 12:01

Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował w poniedziałek dziennikarzy, że jego spółka rozpocznie rozmowy z  Gazpromem nt. obniżki cen gazu. Jego zdaniem mogą one potrwać kilka miesięcy.

"Wystąpiliśmy z wnioskiem o zmianę ceny gazu w naszym największym kontrakcie - kontrakcie jamalskim. Partner rosyjski nie odżegnał się od rozmów, co już jest bardzo pozytywne - przypomnę tylko, że jeszcze w ubiegłym tygodniu jeden z członków zarządu Gazpromu stwierdził, że nie widzi już podstaw do rozmów o zmianie ceny w kontraktach europejskim" - powiedział Dudziński.

Podkreślił, że PGNiG otrzymał zapewnienie, że strona rosyjska do rozmów przystąpi. "W tej chwili na roboczo próbujemy ustalić termin, kiedy rozpoczną się pierwsze spotkania naszych zespołów roboczych" - zaznaczył.

Dudziński uważa, że rozmowy mogą potrwać kilka miesięcy. "Wzajemnego przekonywania się, prezentacji danych liczbowych, dyskusji o tym, w którą stronę będzie rozwijał się rynek" - zaznaczył. Powiedział, że rozmowy będą toczone najprawdopodobniej naprzemiennie w Moskwie i Warszawie.

Jego zdaniem rozmowy będą trudne. "To jest gra o sumie zerowej. Obniżka cen dla nas oznacza, że Gazprom musi pogodzić się z tym, że odda część zysku swojemu odbiorcy. (...) Mówiąc wprost, PGNiG zyskuje na niższej cenie gazu, albo inaczej konsument polski zyskuje na tym. Bo oczywiście jak wynegocjujemy niższą cenę niezwłocznie przełożymy ją na niższą taryfę. To nie będzie zysk zatrzymany w spółce. Strona rosyjska będzie z kolei musiała się pogodzić, że na tym konkretnym kontrakcie wypracuje mniejszy zysk" - wyjaśnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG rozpocznie rozmowy z Gazpromem nt. obniżki cen gazu