Czytasz dzięki

PGNiG rozważa złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez posła PiS

Internet Securities
opublikowano: 02-09-2005, 16:17

Warszawa, 02.09.2005 (ISB) – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) rozważa złożenie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez posła Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Kazimierza Marcinkiewicza z powodu jego „fałszywych i nierzetelnych” wypowiedzi, podała spółka.

Warszawa, 02.09.2005 (ISB) – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) rozważa złożenie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez posła Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Kazimierza Marcinkiewicza z powodu jego „fałszywych i nierzetelnych” wypowiedzi, podała spółka.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało też, że skierowało w piątek pismo do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd informujące o naruszeniu przepisów art. 97 ust. 1 Ustawy – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi w odniesieniu do akcji PGNiG SA.

„W dniu dzisiejszym Pan Poseł Kazimierz Marcinkiewicz podczas wywiadu udzielonemu Radio PiN powiedział, między innymi, że ‘ta prywatyzacja jest naprawdę źle przygotowana’ i ‘Jeśli jest źle przygotowana i wzbudza silne kontrowersje, jeśli postępuje się nielogicznie, bo robi się prywatyzację na 2 dni przed wyborami. Na odchodne tak naprawdę. To przy tak dużym zamieszaniu wiadomo, że na kupowaniu tych akcji się nie wygra’” – czytamy w komunikacie spółki.

Zdaniem PGNiG wypowiedzi posła Marcinkiewicza zawarte w wywiadzie spełniają przesłanki niedozwolonej manipulacji akcjami PGNiG, zgodnie z definicją zawartą w art. 97 ust. 2 pkt. 4) Ustawy stanowiącej przestępstwo z art. 177 Ustawy zagrożone grzywną do 5 mln złotych lub karze pobawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

„Zachowanie Pana Posła Marcinkiewicza polegało bowiem na rozpowszechnianiu za pomocą środków masowego przekazu fałszywych i nierzetelnych informacji, które wprowadzają lub mogą wprowadzić w błąd w zakresie akcji PGNiG. Pan Poseł Marcinkiewicz, jako Przewodniczący Sejmowej Komisji Skarbu Państwa dysponuje szczegółowymi informacjami na temat PGNiG oraz procesu prywatyzacji, a co za tym idzie jest dla nas oczywiste, że wiedział, lub przy dołożeniu należytej staranności mógł się dowiedzieć, że informacje te są nieprawdziwe” – uzasadnia PGNiG .

„W związku z tym Spółka rozważa złożenie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Pana Posła Marcinkiewicza” - podano.

Zapisy w ofercie publicznej na 900 mln nowych akcji PGNiG po cenie z przedziału 2,46-2,98 zł rozpoczęły się dziś i potrwają do 15 września, a debiut PDA na giełdzie planowany jest wstępnie na 23 września.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane