PGNiG: uchybienia wskazane przez NIK wynikały częściowo z niespójności przepisów

PAP
12-06-2008, 19:19

Nieprawidłowości i uchybienia w spółkach należących do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, wskazane w raporcie pokontrolnym NIK, wynikały m.in. z niespójności przepisów - poinformowało w  komunikacie PGNiG.

Najwyższa Izba Kontroli w okresie od 29 maja do 13 grudnia 2007 r. skontrolowała 6 spółek obsługujących odbiorców gazu (w trakcie kontroli przekształciły się one w 12 spółek), należących do PGNiG. W raporcie, przedstawionym w środę, NIK oceniła, że przedsiębiorstwa gazownicze przestrzegały parametrów jakościowych gazu oraz wymaganej częstotliwości badań tych parametrów, utrzymywały obligatoryjne standardy obsługi odbiorców oraz prawidłowo rozliczały za dostarczony gaz.

Izba dopatrzyła się jednak wielu nieprawidłowości, które - zdaniem NIK - były przejawem wykorzystywania monopolistycznej pozycji PGNiG na rynku dostawców gazu. Polegało to m.in. na zobowiązaniu przyszłych odbiorców do zakupu i montażu szafek gazowych na własny koszt, czy uzależnianiu wybudowania podłączenia przez dostawcę od zapłacenia przez odbiorcę pełnej opłaty za przyłączenie.

NIK stwierdziła również m.in., że w wyniku błędnej interpretacji prawa bezpodstawne naliczano VAT (22 proc.) od opłat za nielegalny pobór gazu, co wyniosło w sumie prawie 3,5 mln zł. W dwóch spółkach kontrola wewnętrzna stwierdziła działania o charakterze korupcjogennym.

PGNiG uważa, że przypadki nieprawidłowości i uchybienia po części wynikały z niespójności przepisów prawnych i rozbieżności w ich interpretacji przez instytucje państwowe.

"W pozostałych przypadkach, a w szczególności tam, gdzie wystąpiły podejrzenia o działania korupcjogenne - co ważne - jeszcze przed rozpoczęciem kontroli NIK, podjęto odpowiednie działania zaradcze w celu wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości" - czytamy w komunikacie PGNiG. Spółka dodaje, że "osoby odpowiedzialne za zaistniałą sytuację poniosły konsekwencje służbowe".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / PGNiG: uchybienia wskazane przez NIK wynikały częściowo z niespójności przepisów