Czytasz dzięki

PGNiG: więcej gazu w złożu Przemyśl

  • PAP
opublikowano: 05-02-2018, 11:35
aktualizacja: 05-02-2018, 11:36

Dzięki innowacyjnym metodom badawczym i wiertniczym PGNiG odkryło nowy horyzont gazowy w eksploatowanym od 60 lat złożu Przemyśl - poinformowała spółka w komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP.

Jak podano, złoże Przemyśl to największe złoże gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości – zawartość metanu wynosi ok. 98-99 proc. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu.

Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG - czytamy w komunikacie - zakończył próby na odwiercie eksploatacyjnym Przemyśl–290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla. W teście uzyskano wydatek absolutny gazu w ilości około 150 m3/min.

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 r. odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się jeszcze w lutym. Prace wiertnicze prowadzi EXALO Drilling, spółka z grupy kapitałowej PGNiG.

"Odwiert Przemyśl-290 umożliwi wydobycie surowca z nowego horyzontu gazowego VIII w złożu Przemyśl. Choć jest ono eksploatowane już od kilkudziesięciu lat, PGNiG wciąż odkrywa w nim kolejne zasoby surowca. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod badań i wierceń" - napisano.

"Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady" – powiedział, cytowany w komunikacie, Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

PGNiG ma w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 – ropy, a 48 – ropy i gazu. PGNiG ma również dziewięć koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i trzy na składowanie odpadów.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane