Czytasz dzięki

PGNiG z umową, która ma umożliwić udział w prywatyzacji na Ukrainie

  • PAP
opublikowano: 12-10-2020, 13:39

PGNiG zawarło w poniedziałek z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę o zachowaniu poufności. Według spółki, umożliwi to jej ewentualny udział w procesie prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego.

Umowa została podpisana w Kijowie, w obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

Jak podało PGNiG, porozumienie zobowiązuje polską spółkę do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

„Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom, moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem” - oświadczył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Przypomniał, że od połowy 2016 r. polski koncern dostarczył odbiorcom na Ukrainie 3 mld m sześc. gazu. W pierwszym półroczu 2020 r. wolumen ten sięgnął 0,9 mld m sześc.

Spółka zaznaczyła, że zamierza mocniej zaangażować się w projekty związane z eksploatacją węglowodorów na Ukrainie, a poszukiwania gazu planuje rozpocząć w pierwszej połowie 2021 r.

„Mamy ambicje być motorem niskoemisyjnej transformacji w Polsce. Wierzę, że Ukraina też pójdzie w tę stronę, bo jest to przyszłość gospodarki na całym świecie. Możemy tę drogę pokonać wspólnie” - stwierdził prezes Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane