PGNiG zadebiutuje w 2005 r.?

Anna Bytniewska
opublikowano: 11-02-2004, 00:00

Jeżeli doradca prywatyzacyjny dla PGNiG nie zostanie szybko wyłoniony, a jest takie ryzyko, to nici z debiutu giełdowego w tym roku.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przygotowuje się do debiutu giełdowego jeszcze w tym roku. Chęci spółki to jednak nie wszystko.

Pierwotnie zakładano, że firma pojawi się na giełdzie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. Termin ten jednak wydaje się być coraz mniej prawdopodobny. Dlaczego?

Poślizg kontrolowany

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) musi wybrać doradcę prywatyzacyjnego. Procedura jego wyłaniania miała rozpocząć się w styczniu i potrwać około trzech miesięcy. Tak się jednak nie stało. Tymczasem czasu na przygotowanie prospektu emisyjnego coraz mniej. Resort skarbu uspokaja.

—Ku końcowi zbliża się przygotowywanie specyfikacji przetargowej. Ogłoszenia przetargu spodziewamy się do połowy lutego —— zapewnia Ignacy Bochenek, wiceminister skarbu.

Wiele wskazuje na to, że także ten termin może nie zostać dotrzymany.

Tajemnicze konsultacje

— Jest rekomendacja, aby najpóźniej do końca lutego procedury przygotowania i ogłoszenia przetargu zostały zakończone, wtedy przeprowadzenie publicznej emisji akcji PGNiG będzie możliwe jeszcze w tym roku, ale raczej w jego końcu. W związku z tym, że grudzień to nie jest najlepszy czas na giełdowy debiut, lepszym terminem byłby styczeń bądź luty 2005 r. Jest on do zaakceptowania i nie naraża nas na zarzut nierealizowania rządowej strategii dla PGNiG — powiedziano nam nieoficjalnie w resorcie skarbu.

Być może opóźnienie wynika z faktu, że departament prywatyzacji I resortu skarbu skierował zapytanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). W jakiej sprawie? W UZP poinformowano nas, że zapytanie dotyczyło art. 22 ust. 2 ustawy Prawo o zamówieniach publicznych. Przepis ten mówi, że zamawiający nie może określać warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGNiG zadebiutuje w 2005 r.?