PGNiG zamierza przekazać projekt Baltic Pipe Gaz-Systemowi

PAP
05-06-2008, 10:57

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kontynuuje procesy inwestycyjne, mimo wzrostu kosztów planowanych prac. Firma rozważa możliwość przekazania nadzoru nad inwestycją w Baltic Pipe państwowej spółce przesyłowej Gaz-System - powiedział PAP Sławomir Hinc, wiceprezes spółki ds. finansowych.

"Pracujemy dość intensywnie z Gaz-Systemem nad inwestycją Baltic Pipe. Prace, które prowadzimy wspólnie, idą w kierunku przejęcia projektu wykonawstwa Baltic Pipe przez Gaz-System" - dodał.

Oznacza to, że aktywa mogą znaleźć się w spółce Gaz-System, aby spełnić wytyczne strategiczne oraz zalecenia unijne, nakazujące rozdzielenie przesyłu gazu od produkcji i sprzedaży.

"Projekt powinien być od samego początku realizowany przez Gaz- System" - powiedział wiceprezes spółki ds. finansowych.

Baltic Pipe to podmorski gazociąg, dzięki któremu można by połączyć duński system gazowy z polskim Wybrzeżem.

Rozmowy w tej sprawie są cały czas prowadzone. Decyzja jest spodziewana pod koniec czerwca.

"To jest kwestia tego miesiąca" - powiedział Hinc.

Strona polska zobowiązana jest do zainwestowania 430-450 mln euro w projekt Baltic Pipe, a ostateczna suma zależeć będzie od tego, czy gazociąg będzie działał w dwóch kierunkach, czy tylko w kierunku Polski.

Spółka podtrzymuje, że wydatki inwestycyjne w tym roku wyniosą 1,9 mld zł, z czego większa część zostanie przeznaczona na projekty o znaczeniu strategicznym.

"Podtrzymujemy oczywiście nasze plany inwestycyjne, które oscylują wokół kwoty 1,9 mld zł. Są one podzielone na różne rodzaje działalności" - powiedział Hinc.

Z tej kwoty około 900 mln zostanie wydane przez regionalnych dystrybutorów PGNiG, a ponad 600 mln posłuży na sfinansowanie działalności poszukiwawczej i rozpoznawczej.

"OSD planują w 2008 roku zrealizowanie inwestycji na poziomie ok. 900 mln zł, co w przyszłych latach przełoży się na zwiększenie skali działalności, a niektóre inwestycje zakończone w trakcie bieżącego roku również spowodują wzrost przychodów związanych z nowymi klientami" - poinformował wiceprezes.

"Na działalność poszukiwawczą i rozpoznawczą spółka na obecny rok zaplanowała kwotę ponad 600 mln zł. W ramach tej kwoty PGNiG zarezerwował środki na projekty poszukiwawcze zagraniczne, m.in. w Pakistanie, Libii, Egipcie oraz Danii" - dodał.

W latach 2004-2008 znacznie wzrosły ceny materiałów i usług budowlanych. Z tego względu projekty inwestycyjne PGNiG są na bieżąco monitorowane, weryfikowane i poddawane analizom ekonomicznym.

Przykładowo, szacunkowe koszty związane z projektem LMG wzrosły już niemal dwukrotnie, w porównaniu do pierwszych założeń.

PGNiG obecnie poszukuje wykonawcy budowy kopalni Lubiatów- Międzychód-Grotów (LMG). Spółka spodziewa się, że wybór nastąpi pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Rozważane są obecnie dwie oferty - jedna za 1,4 mld zł, druga za 1,6 mld zł. Pierwotnie PGNiG szacował koszty konstrukcji kopalni na 740 mln.

"Te oferty analizujemy bardzo szczegółowo, poddajemy je analizom ekonomicznym, które powinny nam pokazać zasadność poziomu tych nakładów inwestycyjnych, jak i analizom technicznym wyspecjalizowanych firm, które odniosą się do zakresu rzeczowego inwestycji i środków, narzędzi użytych do wykonania tych projektów" - powiedział Hinc.

"Być może te decyzje zapadną jeszcze w czerwcu, albo na początku przyszłego miesiąca" - dodał.

Podkreślił, iż wzrastające koszty mogą być równoważone przez wzrost ceny ropy naftowej, jako iż kopalnia głównie zajmie się eksploatacją depozytów tego surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG zamierza przekazać projekt Baltic Pipe Gaz-Systemowi