PGNiG zamierza przyciąć cenę gazu

Anna Bytniewska
opublikowano: 09-12-2010, 15:34

Potentat wystąpił o obniżkę taryfy od 2011 r. I już myśli o kolejnym rabacie od Gazpromu.

Dzisiaj na biurko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) powinien trafić wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o obniżkę taryfy za gaz. Zarząd gazowego potentata przyjął uchwałę w tej sprawie wczoraj i jeszcze wczoraj wysłał dokument regulatorowi do zatwierdzenia. Byłaby to druga redukcja taryfy w ciągu minionych dwóch lat. Ostatni cennik PGNiG, który miał obowiązywać do 31 marca 2011 r., zawiera podwyżki cen gazu średnio: wysokometanowego o około 6,34 proc., a zaazotowanego o 4,5 proc

— Potwierdzam, że zamierzamy obniżyć ceny gazu naszym odbiorcom. Niższa cena mogłaby zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r., jeśli URE do 17 grudnia zaakceptuje nasz wniosek — mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Odmówił on jednak ujawnienia skali redukcji. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że PGNiG zaproponowało nieco ponad 3-procentową obniżkę ceny gazu.

— Jeśli URE zatwierdzi wniosek PGNiG za 1 m sześc. gazu, klienci zapłacą o 3 grosze mniej — twierdzi nasz informator.

To dobre wieści dla branży chemicznej, której wysokie ceny doskwierają do tego stopnia, że gotowa jest wybudować własny gazociąg, by sprowadzić tańszy z zagranicy.

— Koszty gazu ziemnego stanowią około 50 proc. kosztów funkcjonowania spółki. W ostatnim roku na ten surowiec wydaliśmy około 900 mln zł. Przy takiej kwocie 3-procentowa obniżka ceny gazu jest dla nas cenna, jednak nie niweluje ostatnich podwyżek cen — mówi Wojciech Kozak, członek zarządu ZA Puławy.

W ciągu pół roku koszty zakupu gazu wzrosły Puławom o 10 proc.

Możliwe, że obniżka cen gazu to efekt wynegocjowanego niedawno z Gazpromem rabatu cenowego. PGNiG bowiem zdecydowało się na obniżkę, mimo że eksperci wieszczą wzrost cen ropy naftowej. A cena gazu zależy od notowań ropopochodnych. Dodatkowo w grę wchodzi ryzyko kursowe, bo kontrakt z Rosją nominowany jest w dolarach.

Co ciekawe, PGNiG przygotowuje się do rozmów z Gazpromem w sprawie kolejnej obniżki ceny gazu. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia PGNiG skieruje oficjalne pismo do Gazpromu w tej sprawie. Pierwsze negocjacje z Rosjanami mają się odbyć po prawosławnym Bożym Narodzeniu. Nasi rozmówcy odmówili jednak podania, o jaki rabat PGNiG wystąpi i czy będzie się to wiązało ze zmianą formuły cenowej, w jakiej obecnie spółka rozlicza się z Gazpromem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane