PGNiG zapłaci tylko 0,5 mln zł

Joanna Barańska
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

Giełdowa spółka zaoszczędziła 1,5 mln zł. O tyle sąd zmniejszył jej karę.

Giełdowa spółka zaoszczędziła 1,5 mln zł. O tyle sąd zmniejszył jej karę.

Zdaniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), z prawnego obowiązku PGNiG przesyłania gazu krajowego nie można — jak twierdziła spółka — wyprowadzać wniosku, że wobec tego nie musi ono nawet wszczynać rozmów o przesyle gazu importowanego. A właśnie odmowa choćby negocjacji z Bartimpeksem w sprawie przesyłu gazu stała się podstawą do ukarania spółki kwotą 2 mln zł. Karę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sierpniu 2005 r. Była to już druga decyzja w tej sprawie. Pierwszą, z 2002 r., uchylił sąd z przyczyn formalnych. UOKiK po ponownym rozpatrzeniu nie zmienił zdania: PGNiG nadużyło pozycji dominującej na rynku przesyłu importowanego gazu, nie chcąc dopuścić do niego Bartimpeksu.

Ten zaś wraz z niemieckim Ruhrgasem w 1999 r. chciał zacząć budowę gazociągu Bernau-Szczecin. Gaz nim sprowadzany byłby rozsyłany dalej siecią PGNiG. Bartimpex i PGNiG podpisały list intencyjny, ale w 2000 r. PGNiG odmówiło przesyłania gazu sprowadzanego przez Bartimpex.

— Obowiązywało wówczas rozporządzenie ministra gospodarki określające harmonogram dopuszczenia do rynku przesyłowego dostawców gazu krajowego. Nie mówi ono o gazie importowanym. Z tego wynika, że PGNiG nie miało obowiązku wpuszczania na rynek gazu importowanego —twierdził Rafał Przystański, adwokat PGNiG.

— Bartimpex kilkanaście razy prosił PGNiG o przystąpienie do rozmów, PGNiG odmawiało i dopiero później zaczęło się tłumaczyć brakiem możliwości technicznych i ekonomicznych — odpowiadała Katarzyna Róziewicz, naczelnik wydziału przemysłu UOKiK.

Wczoraj SOKiK przeciął wątpliwości i rozumowanie PGNiG uznał za niesłuszne.

— Obowiązek współpracy z krajowym dostawcą gazu doprawdy nie oznacza braku obowiązku chociażby wszczęcia rozmów o przesyle gazu importowanego — oznajmił sędzia Bolesław Wadowski.

Jednocześnie sąd zmniejszył karę dla PGNiG z 2 mln zł do 500 tys. zł.

— Praktyka monopolistyczna w końcu jednak ustała. W 2003 r. PGNiG wyraziło gotowość świadczenia usług dla Bartimpeksu — stwierdził sędzia Wadowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane