PGNiG zarabia zero na sprzedaży gazu

Anna Bytniewska
opublikowano: 13-05-2011, 07:07

Spółka prowadzi negocjacje z Gazpromem, które są kluczowe dla rentowności podstawowego biznesu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie zarabia na sprzedaży gazu. Spółka podaje, że po I kwartale 2011 r. marża wyniosła okrągłe 0 proc. W I kwartale ubiegłego roku było to 7 proc. To efekt wysokich notowań ropopochodnych, którymi indeksowane są ceny rosyjskiego gazu. Koszt jego zakupu wzrósł w PGNiG o 639 mln zł, do 4,2 mld zł.

Nie pomógł rabat od Gazpromu, jaki spółka uzyskała podczas renegocjacji kontraktu na dostawy błękitnego paliwa w ubiegłym roku. W 2010 r. np. z tytułu tego, rabatu PGNiG zaoszczędziło 158 mln zł. Czy w 2011 r. też się uda?

— Wszystko zależy od tego jakie zużycie gazu będzie w Polsce jesienią i zimą tego roku — mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

PGNiG negocjuje z Gazpromem zmianę formuły, według której obliczana jest cena rosyjskiego gazu dla Polski. Zaczął od wskaźnika dotyczącego ceny bazowej gazu. W ubiegłym tygodniu strony spotkały się w tej sprawie. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że PGNiG przedstawił argumenty za obniżką ceny. Czeka na odpowiedź Gazpromu. Terminu kolejnego spotkania nie wyznaczono.

Więcej w piątkowym Pulsie Biznesu. Kup online!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane