PGNiG zarobi ekstra 2,5-3 mld zł

opublikowano: 06-11-2012, 08:30

Nawet 2,5-3 mld zł pozytywnego wpływu na EBITDA PGNiG za 2012 r. będzie mieć podpisanie aneksu do kontraktu jamalskiego. Kurs PGNiG eksplodował.

Zawierając porozumienie, Gazprom i PGNiG pokazały, że w drodze negocjacji biznesowych są w stanie znaleźć pozytywne rozwiązanie korzystne dla obu partnerów - podkreśla Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG (Fot: Grzegorz Kawecki,
Zawierając porozumienie, Gazprom i PGNiG pokazały, że w drodze negocjacji biznesowych są w stanie znaleźć pozytywne rozwiązanie korzystne dla obu partnerów - podkreśla Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG (Fot: Grzegorz Kawecki, "Puls Biznesu")
None
None

Spółka, kierowana przez Grażynę Piotrowską-Oliwę, podpisała aneks do umowy z Gazpromem z 1996 r. Na mocy aneksu zmieniono warunki cenowe na dostawy gazu do Polski, które będą obowiązywały z uwzględnieniem efektu retroaktywnego.

- Uzgodniona nowa formuła cenowa, zawiera zarówno elementy oparte na notowaniach produktów ropopochodnych jak i notowaniach rynkowych gazu. Nowe warunki cenowe Kontraktu jamalskiego odzwierciedlają zmiany, jakie zaszły na europejskim rynku gazu w ostatnich latach - podano w komunikacie.

- Podwyżki cen gazu nie będzie. Spółka złoży w ciągu kilkunastu dni, do połowy listopada, wniosek taryfowy. Od 1 stycznia, za zgodą prezesa URE, będą wprowadzone niższe ceny gazu - powiedziała Piotrowska-Oliwa. Podkreśliła, że będzie to "znacząca obniżka". Dodała, że obniżka cen gazu - pochodzącego od rosyjskiego koncernu Gazprom - jest wyższa niż 10 proc.

Zobacz także: Sikorski ma gazową intuicję

Przyjęte w drodze aneksu rozliczenia (za okres 2011-2012) będą miały pozytywny wpływ na wynik EBITDA Grupy Kapitałowej PGNiG w 2012 roku w wysokości około 2,5 - 3 mld zł.

Kontrakt jamalski obowiązuje do 2022 r.

- Zawierając porozumienie, Gazprom i PGNiG pokazały, że w drodze negocjacji biznesowych są w stanie znaleźć pozytywne rozwiązanie korzystne dla obu partnerów. To dobry znak w przywracaniu konkurencyjności długoterminowych kontraktów gazowych PGNiG wobec rynków europejskich – podkreśliła Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

- Znaleźliśmy mechanizm korekty ceny rosyjskiego gazu do przyjęcia dla obu stron, który elastycznie odzwierciedla w kontraktach określone zmiany, zachodzące na gazowym rynku Polski i Europy. Osiągnięte porozumienie potwierdziło, że niezawodni partnerzy zawsze potrafią znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron, które będzie zachowywać równowagę ich interesów - powiedział Aleksander Miedwiediew, zastępca szefa Gazpromu.

- Porozumienie z Gazpromem w sprawie obniżenia cen gazu jest bardzo dobrą informacją, która przełoży się na poprawę wyników w segmencie handlu gazem począwszy od 2013 r. Nasza prognoza zysku netto na 2013 r. to 2,76 mld PLN w porównaniu z 0,5 mld PLN w 2012 r. - komentuje Monika Kalwasińska, analityczka DM PKO BP.

Porozumienie kończy spór w arbitrażu. Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował we wtorek, że wniosek o wycofanie sprawy został już przesłany do Trybunału Arbitrażowego, we wtorek miał też tam dotrzeć identyczny wniosek ze strony rosyjskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane