PGNiG (nie) złożyło skargi na Gazprom w Komisji Europejskiej

opublikowano: 27-04-2017, 14:00
aktualizacja: 27-04-2017, 14:00

Gazprom poinformował w czwartek, że PGNiG złożyło skargę na rosyjski koncern w Komisji Europejskiej zarzucając mu łamanie regulacji antymonopolowych, donosi Reuters.

W kwartalnym raporcie Gazprom informuje, że PGNiG złożyło skargę 14 marca. Polska spółka wskazuje na niesprawiedliwą politykę cenową stosowaną wobec niej przez rosyjski koncern. Gazprom ma także utrudniać transgraniczny handel gazem.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Gazprom poinformował, że Unia Europejska nie rozpoczęła formalnego dochodzenia w sprawie skargi PGNiG.

Tymczasem w czwartek w godzinach popołudniowych polska spółka przesłała oświadczenie w którym dementuje doniesienia medialne. 

Poniżej prezentujemy komunikat PGNiG:

PGNiG S.A. nie złożyła do Komisji Europejskiej wniosku o wszczęcie odrębnego/drugiego postępowania antymonopolowego przeciwko Gazprom.

W dniu 9 marca 2017 r. PGNiG S.A. wystąpiła do Komisji Europejskiej w trybie art. 7 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu (1/2003/WE) z wnioskiem o przyłączenie w charakterze wnioskodawcy (complainant) do postępowania antymonopolowego rozpoczętego  w 2012 r. celem przedstawienia Komisji informacji ws. nadużyć Gazprom, które mogłyby być użyteczne w toczącym się już postępowaniu KE. Wnioskowi towarzyszyła prośba o udostępnienie zarzutów (statement of objections), których KE nie udostępniła do dnia dzisiejszego, a które powinny być udostępnione zgodnie z art. 6 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie trybu prowadzenia przez Komisję postępowań na podstawie art. 81 i 82 Traktatu (773/2004/WE). PGNiG S.A. rozważa dalsze kroki proceduralne w tej sprawie.

Niezależnie od powyższego, PGNiG S.A. informuje, że w ramach postępowania antymonopolowego rozpoczętego w 2012 r., przedstawi w przewidzianym terminie własne stanowisko w zakresie procedury badania rynku (market test).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PGNiG (nie) złożyło skargi na Gazprom w Komisji Europejskiej