PharmaExpert: W marcu możliwy dalszy wzrost sprzedaży leków w aptekach

Polska Agencja Prasowa SA
22-03-2006, 16:37

Duży wzrost zachorowań na grypę w marcu wywoła dalszy wzrost sprzedaży leków w aptekach; w lutym sprzedaż wzrosła o 3,4 proc. i wyniosła 1,584 mld zł - poinformował w środę PAP prezes firmy badawczej PharmaExpert Piotr Kula.

Duży wzrost zachorowań na grypę w marcu wywoła dalszy wzrost sprzedaży leków w aptekach; w lutym sprzedaż wzrosła o 3,4 proc. i wyniosła 1,584 mld zł - poinformował w środę PAP prezes firmy badawczej PharmaExpert Piotr Kula.

"W pierwszych trzech tygodniach marca obserwujemy znaczny wzrost zachorowań na grypę, co na pewno przełoży się na wzrost sprzedaży w aptekach. Za wcześnie jednak na prognozę tego wzrostu, bo miesiąc się jeszcze nie skończył" - powiedział PAP Kula.

"Większa ilość zachorowań na grypę w marcu powinna także przełożyć się na zwyżkę w segmencie leków OTC (wydawanych bez recepty - PAP), który w lutym zanotował spadek" - dodał.

Według danych PharmaExpert, sprzedaż w aptekach otwartych w lutym wzrosła o 3,4 proc. do 1,584 mld zł, po spadku w styczniu o 2,3 proc. Sprzedaż leków OTC spadła zaś o 0,8 proc. i wyniosła 475 mln zł; sprzedaż tej grupy leków spadła również w styczniu o 4,5 proc. Natomiast sprzedaż leków refundowanych wzrosła w lutym o 8 proc. do 802 mln zł.

"Nieduży wzrost rynku w lutym, pomimo mroźnej zimy wynika z wysokiej bazy rok wcześniej. W ubiegłym roku duży wzrost zachorowań przypadł na styczeń i luty" - powiedział prezes PharmaExpert.

Pomimo wzrostu sprzedaży całego rynku aptecznego, obroty statystycznej apteki w lutym były o 1,8 proc. niższe niż przed rokiem i wyniosły 130 tys. zł. Według Kuli, spadek ten wynika przede wszystkim ze zwiększenia liczby aptek. W lutym liczba aptek wzrosła do 12,2 tys. z 11,3 tys. rok wcześniej.

Według prognozy PharmaExpert sprzedaż aptecznego rynku farmaceutycznego w 2006 roku osiągnie poziom 20,05 mld zł i będzie o 6,2 proc. większa od sprzedaży w 2005 roku, kiedy wyniosła 18,88 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / PharmaExpert: W marcu możliwy dalszy wzrost sprzedaży leków w aptekach