PHN będzie budował na gdyńskim wybrzeżu

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 14-05-2013, 00:00

Biura, lokale handlowo-usługowe i mieszkania, tak za kilka lat ma wyglądać Molo Rybackie w Gdyni.

Prezydent Miasta Gdyni oraz przedstawiciele Polskiego Holding Nieruchomości (PHN) i spółki Dalmor (będącej częścią grupy kapitałowej PHN) podpisali w Gdyni list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji inwestycji drogowych w centrum Gdyni i okolicach Mola Rybackiego. Molo Rybackie to sztuczny półwysep wysunięty w głąb Zatoki Gdańskiej. Obszar ten należy do dzielnicy Śródmieście. Strategia władz miasta zakłada przekształcenie industrialnych terenów nadmorskich w nowoczesną dzielnicę z atrakcyjnymi budynkami mieszkaniowymi,

biurowymi i handlowo-usługowymi. Jednym z planowanych w tej okolicy projektów jest Port Rybacki — wieloetapowa inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości, która powstanie na terenach należących do spółki Dalmor. Wspólne działania inwestorów i miasta obejmą przede wszystkim przebudowę ulicy Waszyngtona i jej przedłużenie do ulicy Węglowej oraz poszerzenie jezdni do czterech pasów ruchu.

Planowana jest także budowa ulicy Nowej Węglowej wyprowadzającej ruch ze Śródmieścia w kierunku ulicy Janka Wiśniewskiego. Strony zobowiązały się m.in. do niezwłocznego rozpoczęcia prac nad przygotowaniem umowy inwestycyjnej oraz podjęcia kroków umożliwiających realizację wspólnego przedsięwzięcia.

PHN chce jak najszybciej przystąpić do realizacji mieszkaniowo-usługowej części swojego projektu. Firma będzie również partycypować w kosztach modernizacji infrastrukturydrogowej. Z kolei Urząd Miasta Gdynia zobowiązał się przystąpić do inwestycji drogowych zaraz po zakończeniu formalności i zabezpieczeniu finansowania. Inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości powstanie na działce o powierzchni ponad 10 ha przy ul. Hryniewickiego 10. Atutem inwestycji jest m.in. możliwość budowy mariny.

Firma szacuje potencjał tego terenu na około 70 tys. mkw. powierzchni komercyjnej i około 120 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej. Do końca roku PHN zamierzamy pozyskać partnera do realizacji projektu. We współpracy z nim zostanie przygotowany ostateczny harmonogram inwestycji. Wstępnie rozpoczęcie budowy planowane jest na 2015 r. Obecnie trwają prace przygotowawcze, porządkowanie terenu oraz uzyskiwania decyzji administracyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane