Czytasz dzięki

Phoenix Contact wyda 70 mln zł

MAG
opublikowano: 26-03-2008, 00:00

Niemiecka grupa zatrudni 250 nowych pracowników w Nowym Tomyślu. Coś za coś. Dostanie za to prawie 29 mln zł  pomocy publicznej.

Niemiecka grupa zatrudni 250 nowych pracowników w Nowym Tomyślu. Coś za coś. Dostanie za to prawie 29 mln zł pomocy publicznej.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna poszerzy się o prawie 15 ha. Około 10 ha to tereny należące do Phoenix Contact Wielkopolska, niemieckiego producenta złączy elektromechanicznych. Istniejąca od 13 lat fabryka w Nowym Tomyślu, w której dziś pracuje ponad 600 osób, rozbuduje się. Powstanie nowa hala, firma dokupi nowe maszyny i zainwestuje łącznie co najmniej 72 mln zł. Zwiększy zatrudnienie o 250 pracowników, czyli ponad 30 proc. Dzięki inwestycji firma wprowadzi nowoczesne technologie przy wytłaczaniu tulejek do zacisków złączy elektromechanicznych, produkcji śrub i pokrywaniu galwanicznym.

Phoenix Contact, firma z osiemdziesięcioletnią historią, która ma jeszcze fabryki w Niemczech, USA, Indiach i Chinach, uzależniała tę inwestycję od pomocy publicznej. Dzięki wejściu do strefy ekonomicznej otrzyma 28,8 mln zł pomocy publicznej w ciągu 10 lat. Na razie gotowy jest projekt zmian kostrzyńskiej strefy, który czeka na przyjęcie przez rząd.

Projekt Phoenix Contact to jedna z dziesięciu inwestycji sfinalizowanych przez kostrzyńsko-słubicką strefę w pierwszym kwartale. Ich łączna wartość to 101 mln EUR (356,5 mln zł). „PB” informował wcześniej, że nowi inwestorzy to m.in. ICT Poland, Olsa Poland czy Gedia. W 2007 r. strefa wydała 24 zezwolenia (najlepsza, katowicka — 36) inwestorom, którzy obiecali wyłożyć 525,2 mln zł (w katowickiej — 1,8 mld zł) i stworzyć 2,3 tys. miejsc pracy (w najlepszej pod tym względem, Łódzkiej SSE — 4,8 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane