Piątek będzie ważny dla 'kanadyjczyka'

  • Marek Rogalski
opublikowano: 03-11-2016, 18:33

Głównym tematem będzie oczywiście sytuacja na tamtejszym rynku pracy. Dane te poznamy jednocześnie z amerykańskimi (o godz. 14:30), co daje duże pole do popisu na parze USD/CAD.

Oczekiwania nie są nazbyt optymistyczne – rynek liczy się ze spadkiem zatrudnienia o 10 tys. wobec ich wzrostu o 67,2 tys. w październiku. Stopa bezrobocia ma utrzymać się na poziomie 7,0 proc. Z kolei w temacie USA konsensus wskazuje na 175 tys. etatów w sektorze pozarolniczym, oraz 167 tys. w prywatnym, przy niewielkim spadku stopy bezrobocia do 4,9 proc. Dosyć istotne będą też dane nt. dynamiki płacy godzinowej (szacunki mówią o jej przyspieszeniu do 0,3 proc. m/m).

Na przestrzeni ostatnich dni CAD w relacji z większością walut nie wypadł najlepiej – przeszkadzała taniejąca ropa i coraz bardziej realna wizja prezydentury Donalda Trumpa, który w kampanii wyborczej zapowiadał rewizję traktatu o wolnym handlu z Meksykiem i Kanadą, czyli NAFTA. Niemniej w relacji z USD tego zbytnio nie widać, bo i sam dolar stracił na wartości (ryzyko wyboru Trumpa powiązano z perspektywami przyszłych posunięć FED). Poniższy diagram prezentuje stopy zwrotu CAD z innymi walutami od 28 października, czyli od momentu, kiedy to FBI poinformowało o wznowieniu śledztwa ws. maili Hillary Clinton.

Tym samym na wykresie USD/CAD widać stabilizację po wcześniejszych zwyżkach. Dzienny MACD pokazuje wytracanie impetu wzrostowego. Jednak sygnałem do korekty w dół byłoby dopiero złamanie wsparcia przy 1,3324. Mocny opór to okolice 1,3432.  Teoretycznie kontynuacja danego ruchu w górę jest zawsze bardziej prawdopodobna, niż jej zmiana. Dodatkowo nie można wykluczyć odbicia USD patrząc przez pryzmat koszyka BOSSA USD (wsparcie przy 81,17 pkt. ma znaczenie).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy