Piątek jest rewelacyjny dla dolara

  • Marek Rogalski
opublikowano: 09-03-2012, 16:56

Scenariusz przedstawiony w rannym komentarzu, iż temat grecki można chwilowo uznać za zamknięty i nie będzie on w najbliższym czasie „wartości dodanej” dla rynku, zaczynają się sprawdzać.

Uwaga rynku zaczyna przesuwać się w stronę obaw związanych z drożejącą ropą – wątek ten najpewniej będzie miał swoje „medialne apogeum” w ciągu najbliższych tygodni. Tymczasem dzisiaj głównym wątkiem stały się opublikowane o godz. 14:30 dane Departamentu Pracy. Stopa bezrobocia utrzymała się w lutym na poziomie 8,3 proc., a liczba nowych etatów poza rolnictwem wzrosła o 227 tys., a dane za styczeń zrewidowano w górę do 285 tys. Dane dobre, ale też stwarzające pole do spekulacji przed zaplanowanym na wtorek posiedzeniem FED, na co zwracałem uwagę we wspomnianym rano komentarzu. Bo czy w takim układzie do zwyczajowo „jastrzębiego” Jeffrey’a Lackera nie dołączą inni i czy szef FED ma rację twierdząc, iż polityka niskich stóp procentowych powinna być utrzymana do końca 2014 r? To wszystko stwarza mocne argumenty do dalszego umocnienia dolara. Ciekawe wnioski płyną z tygodniowego układu koszyka BOSSA_USD. Doszło tutaj do przełamania istotnego oporu na 66,20 pkt – to szczyt sprzed trzech tygodni – co otwiera drogę do wyraźniejszego umocnienia się dolara w średnim terminie.

Krótkookresowo możliwa jest płytka korekta obserwowanego w ostatnich godzinach umocnienia USD. W przypadku EUR/USD zeszliśmy dzisiaj dość głęboko łamiąc ważne poziomy w rejonie 1,3180 i 1,3145. Spadek sięgnął prawie okolic 1,31. Prawdopodobny jest ruch powrotny we wspomniane okolice 1,3145, po czym na początku tygodnia powinniśmy wejść w strefę wsparcia 1,3030-80, która w kolejnych dniach też może zostać złamana.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane