Piątek może być kolejnym złym dniem dla giełdowych inwestorów

(ISB/X-Trade)
opublikowano: 11-01-2008, 09:25

Przed piątkową sesją na warszawskiej giełdzie duża grupa inwestorów może mieć wrażenie, że doświadcza deja vu. Podobnie jak dzień wcześniej na rynek płynie popytowy impuls ze wzrostowego zamknięcia sesji na Wall Street (Nasdaq Composite +0,56 proc., DJIA +0,92 proc., a S&P500 +0,79 proc.).

Amerykanom wczoraj pomógł szef Fed Ben Bernanke, zapowiadając cięcia stóp procentowych. Równie duży wpływ miała nieoficjalna informacja o przejęciu Countrywide Financial. I podobnie, ten impuls jest zakłócony przez nienajlepsze doniesie z amerykańskich spółek. Tym razem straszy American Express, zapowiedzią gorszych wyników. Niepokoić inwestorów też mogą doniesienia prasowe na temat strat Merrill Lynch.

Spadki na azjatyckich giełdach zarówno w czwartek, jak i dziś, stanowią czynnik przemawiający przeciwko zakupom akcji. Jednak największą niewiadomą przed dzisiejszą sesją pozostaje aktywność funduszy inwestycyjnych. Funduszy, jak się wydaje zmuszanych do wyprzedaży akcji, przez inwestorów umarzających jednostki. To w tej chwili największe zagrożenie dla warszawskiej giełdy. Tym większe, że szeroko na ten temat rozpisuje się ostatnio prasa, co może dodatkowo napędzać machinę umorzeń, stawiając fundusze i giełdę pod ścianą.

Umorzenia jednostek, to normalne rynkowe zjawisko. Podobnie jak ich kupno. Jeszcze przed rokiem masowy run na fundusze, zwłaszcza małych i średnich spółek, mocno windował polskiej indeksy w górę. Obecnie jedynie obserwujemy proces odwrotny.

Nienajlepsze nastroje po wczorajszej, spadkowej sesji na warszawskiej giełdzie oraz niepewność co do zachowania funduszy inwestycyjnych, powinny przełożyć się na spadki na otwarciu dzisiejszych notowań w Warszawie. I to jest jedyne, co wydaje się pewne w dniu dzisiejszym.

W czwartek na zamknięciu sesji WIG20 stracił 1,72% i wyniósł 3.256,55 pkt, a WIG spadł o 2,47% i wyniósł 51.123,31 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 2,1 mld zł.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (ISB/X-Trade)

Polecane