Piątek na GPW: końcówka sesji ograniczyła wcześniejsze wzrosty

09-11-2001, 16:41

Wbrew spadkowym trendom na giełdach strefy euro warszawskie indeksy wykazywały na piątkowej sesji wyraźne tendencje wzrostowe. Jednak ujemne otwarcie na giełdach amerykańskich i zbyt duży spadek inflacji mierzonej wskaźnikiem PPI w USA ostudziły zapał do kupowania akcji i końcówka sesji na GPW znacząco ograniczyła wcześniejsze zyski, nakręcane głównie przez Netię. Wycena operatora telefonii stacjonarnej poprawiła się po tym jak spółka ogłosiła na rynkach zagranicznych publiczne wezwanie do składania ofert sprzedaży obligacji.

Na plusie znalazły się czołowe spółki sektora technologicznego, w tym akcje Prokomu, Computerlandu, które chcą uczestniczyć w informatyzacji PZU. Mniejsze szanse ma tu ComputerLand, gdyż po sporze związanym z Agentem Transferowym nie ma najlepszych układów z Eureko, właścicielem PZU. Spółce nie pomogą też niejasności związane AgroComp, działającą w sektorze rolnictwa. Jednak liderzy IT mają niezłe perspektywy i bez PZU, gdyż będą realizowały kolejne informatyzacje, w tym Pekao i Poczty Polskiej. Na niewielkim minusie zakończył dzień Softbank, mimo że od przyszłego roku przestanie finansować Expandera, co odciąży budżet firmy.

Dobra koniunktura nie opuściła właścicieli Polkomtela - PKN i KGHM, które umocniły się po publikacji doskonałych wyników finansowych operatora sieci Plus GSM. Sektor technologiczny zubożał w piątek o akcje bankrutującej STGroup, której notowania zawieszono.

Po czwartkowych redukcji stóp ECB i zwyżkach instytucji finansowych w górę poszły akcje sektora bankowego na czele z BZ WBK i BRE. Dużym popytem cieszyły się rosnące akcje Pekao, który pochwalił się dobrymi wynikami. CSFB w raporcie z 5 listopada utrzymał dla banku rekomendację KUPUJ z ceną docelową 85 zł.

Wzrost indeksu WIG 20 ograniczyły spadki TP SA i Elektrimu. Narodowy operator wzrastał na początku notowań, by stracić w drugiej połowie sesji. Z kolei Elektrim kilkakrotnie zmieniał kierunek, by zakończyć dzień spadkiem. Spółce niewiele pomogła informacja, że BRE Bank kupił od PZU Życie jej obligacje o wartości 200 mln zł. Transakcja uratowała Elektrim przed utratą płynności finansowej, gdyż ubezpieczyciel pod koniec września zażądał wykupu obligacji po utracie kontroli Elektrimu nad Telekomunikacją.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątek na GPW: końcówka sesji ograniczyła wcześniejsze wzrosty