Piątek na GPW: ożywienie i niewielkie wzrosty

opublikowano: 05-04-2002, 11:30

Piątkowe notowania na warszawskim rynku rozpoczęły się praktycznie bez zmian głównych indeksów. Tuz po otwarciu przewagę zdobył popyt i rynek ruszył w górę. Po pierwszej godzinie sesji WIG 20 i TechWIG zyskały prawie 1 proc., a obroty zblizyły się do 50 mln zł, co jest niezłym wynikiem na tle tegorocznych notowań.

Popyt skoncentrował się na blue chipach, które zaczęły odrabiać straty z ostatnich sesji. W centrum uwagi znalzły się papiery TP SA i PKN Orlen które mocno straciły w ostatnich miesiącach. Rynek oczekiwał odbicia na tych spółkach, a TP SA ma szanse na zwyżkę do 14 zł, podczas gdy PKN nawet do 20 zł. W góre poszły też banki na czele z Pekao, BPH PBK i BZ WBK.

Liderem wzrostów na poczatku piątkowej był Impexmetal, który zarobił po otwarciu prawie 9 proc. Rynek pozytywnie odebrał zmiany w zarządzie spółki. W czwartek RN powołała nowy trzyosobowy zarząd w składzie: Jerzy Kamiński (prezes) oraz Ewa Czarnecka-Bossak (członek zarządu, dyrektor handlowy) i Krzysztof Adamski (członek zarządu, dyrektor finansowy).

Zachowanie indeksów daje nadzieje na korekcyjne wzrosty indeksów GPW. WIG 20 odbił się od poziomu 1300 pkt., co niesie szanse na krótkoterminowe wzrosty. Po porannych wzrostach rynek powinien się ustabilizować już do końca sesji.

Dużo zależy od rynków zachodnich. Giełdy Starego Kontynentu zachowują się neutralnie. Na Wall Street ostatecznie zwyciężył niewielki optymizm, jednak mieszane sygnały napłynęły zarówno ze strony spółek, jak i danych makroekonomicznych. Sporo spółek ostrzega przed niespełnieniem prognoz, a analitycy sukcesywnie zmniejszają i podnoszą wyceny.

Zbliża się termin publikacji wyników finansowych również nad Wisłą, co może znacząco ograniczyć popyt. Wszystko wskazuje na to, ze polskie spółki będą miały jeszcze gorsze wyniki niż ich zachodnie odpowiedniki.

Sprzeczne sygnały powodują, ze rynek jest ostrożny, co więcej inwestorzy mogą się wstrzymać z decyzjami w związku z publikacją danych makro:

15:30 Bezrobocie za marzec - USA

15:30 Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych za marzec – USA

16:00 Ceny żywności i napojów bezalkoholowych za 2 połowę marca – Polska

16:00 Stan oficjalnych aktywów rezerwowych za marzec – Polska

Czwartkowa sesja będzie ostatnią, która kończy się przed otwarciem giełd amerykańskich – w weekend Amerykanie przechodzą na czas letni.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Piątek na GPW: ożywienie i niewielkie wzrosty