Piątek przyniósł kontynuację zwyżek na europejskich giełdach

02-02-2007, 18:13

Ostatnia sesja tygodnia na największych europejskich giełdach przyniosła kontynuację czwartkowej zwyżki. Skala aprecjacji indeksów była jednak ograniczana przez doniesienia ze strony Renault i Ericssona.

Ostatnia sesja tygodnia na największych europejskich giełdach przyniosła kontynuację czwartkowej zwyżki. Skala aprecjacji indeksów była jednak ograniczana przez doniesienia ze strony Renault i Ericssona.

Wzmożone zakupy akcji były zasługą nowych rekordów wskaźników w Stanach Zjednoczonych i części azjatyckich giełd. Zachętą stały się również spekulacje o przejęciu brytyjskiej sieci detalicznej J. Sainsbury przez konsorcjum firm private equity. Fundusze Blackstone Group LP, Kohlberg Kravis Roberts & Co. i CVC Capital Partne mają już ponoć gotową ofertę. Gdyby doszło do sfinalizowania tej transakcji, byłoby to największe przejęcie na Starym Kontynencie zorganizowane przez fundusze private equity. Do tej pory palmę pierwszeństwa nadal dzierży transakcja nabycia duńskiego telekomu TDC, z listopada 2005 r. za 11,8 mld EUR.

Na fali tych plotek rosły znacząco kursy akcji William Morrison Supermarkets, czwartego co do wielkości detalisty na Wyspach oraz Metro, lidera tego segmentu w Niemczech.

Określenie przez analityków JP Morgan Chase jako „atrakcyjny cel przejęcia” wspomogło kwotowania Imperial Tobacco Group. Na wartości zwyżkowały też papiery ABB. Firma poinformowała, że otrzymała kilka propozycji odkupienia należącego do spółki działu rafineryjnego w Stanach Zjednoczonych.

Humory inwestorom popsuł producent sprzętu dla sieci telekomunikacyjnych, szwedzki Ericsson. Firma rozczarowała słabą prognozę na bieżący rok i nienajlepszymi wynikami za czwarty kwartał.

Rynek zaniepokoiły też doniesienia z Renault, a właściwie jego japońskiego partnera biznesowego, Nissana. Azjatycka spółka, w której francuski koncern ma 44-procentowy pakiet, odnotowała większy niż oczekiwano spadek zysku i obniżyła prognozę.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Piątek przyniósł kontynuację zwyżek na europejskich giełdach