Piątek w Pulsie: dodatek specjalny o Unii Europejskiej

29-05-2003, 19:57

Integracja z Unią Europejską stwarza polskiej gospodarce niespotykane w jej dziejach szanse, ale i zagrożenia. W piątkowym PB opisujemy efekty jakie przyniesie akcesja poszczególnym sektorom polskiej gospodarki.

- Wierzę w to, że 1 maja 2004 r. Polska będzie już członkiem Unii Europejskiej - mówi prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla PB.

- Ta data jednak, o czym nie wszyscy pamiętają, zakończy piętnastoletni okres przygotowań Polski do członkostwa. Efekty ogromnej przebudowy kraju to demokracja, oparta na nowoczesnej konstytucji, przyjętej w 1997 r., to stabilna gospodarka, mocny pieniądz, zduszona inflacja. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł w kwietniu 0,3 proc., a przecież na początku okresu transformacji sięgał 500! Dziś nasz produkt krajowy brutto jest około 50 proc. większy niż w okresie Okrągłego Stołu, przy którym, w rozmowach reformatorskiej części władzy i opozycji demokratycznej, zainicjowany został proces głębokich reform ustrojowych – mówi prezydent pytany o argumenty nie do zbicia przez eurosceptyków.

- Proszę spojrzeć na dane statystyczne. W okresie członkostwa w Unii Europejskiej wszystkie kraje słabiej rozwinięte dokonały znaczącego postępu gospodarczego. Irlandia, startując z pozycji kraju ubogiego, w ciągu 25 lat przegoniła gospodarczo Niemcy i Wielką Brytanię.

Przykładem sukcesu w walce z bezrobociem jest Hiszpania. Przez dziesiątki lat Hiszpanie wyjeżdżali za granicę w poszukiwaniu pracy i chleba. Problemy na hiszpańskim rynku pracy były nie mniejsze niż u nas. Rozwój gospodarczy doprowadził do spadku bezrobocia z 22 do 11 proc. i do bardzo znacznego wzrostu płac - argumentuje Aleksander Kwaśniewski.

Więcej w piątkowym PB, w którym prezentujemy wypowiedzi kluczowych postaci ze świata finansów i polityki. W dodatku specjalnym "Nasza Unia" zamieściliśmy płytę CD z wyszukiwarką preferencyjnych źródeł finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątek w Pulsie: dodatek specjalny o Unii Europejskiej