Piątek w Pulsie: rząd Jerzego Buzka zasłużył na ocenę 3-

Michał Kobosko
opublikowano: 19-10-2001, 07:16

Cztery reformy i pogrzeb - tak tytułujemy jeden z tekstów w specjalnym wydaniu "Pulsu Biznesu", poświęconym rozliczeniu odchodzącego rządu Jerzego Buzka. Ten gabinet ma na koncie wprowadzenie owych reform, na co nie odważyła się rządząca w latach 93-97 koalicja SLD-PSL. Ale z drugiej strony, rząd AWS doprowadził do poważnego kryzysu finansów publicznych.

Różnie oceniany jest proces wdrażania czterech reform społecznych. Nie ma wątpliwości co do potrzeby ich wprowadzenia. Dyskusje wzbudza jednak fakt równoczesnego przeprowadzania tak kosztownych procesów.

— Poprzedni rząd tego się nie podjął. Reformy były niezbędne, a twierdzenie, że ich koszt jest powodem kryzysu finansów publicznych, jest błędne — uważa Bogusław Grabowski z Rady Polityki Pieniężnej.

Większość ekonomistów uważa jednak, że należało poczekać na bardziej sprzyjający okres lub wprowadzać je sukcesywnie.

— Próba wprowadzenia czterech reform zakończyła się porażką. Program ich wdrażania był mało przejrzysty, a co za tym idzie — fatalnie przeprowadzony — ocenia Dariusz Rosati, inny członek RPP.

Pełny raport o gospodarczych osiągnięciach i zaniechaniach rządu Jerzego Buzka - dziś w "Pulsie Biznesu".

Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątek w Pulsie: rząd Jerzego Buzka zasłużył na ocenę 3-