Piątek w Pulsie: Wizja TV i Cyfra+ szykują fuzję swoich platform

Wiktor Krzyżanowski
22-06-2001, 08:36

Telewizyjna Korporacja Partycypacyjna (TKP), właściciel Cyfry+ i Canal+ Polska, jest coraz bliżej połączenia platformy satelitarnej Cyfra+ z Wizją TV, którą zarządza koncern UPC. Według nieoficjalnych informacji Pulsu Biznesu, dziś ma zostać zakończone prawne due diligence Wizji. Fuzja Wizji i Cyfry + jest więc już kwestią tygodni, jeśli nie dni. W kwietniu zarówno Francuzi (główny akcjonariusz Canal+), jak i UPC, mówiły o prowadzonych rozmowach w sprawie fuzji w Polsce.

— Vivendi chce bezpośredniego mariażu z UPC w Polsce. Rozmowy w sprawie połączenia naszych platform cyfrowych powinny zakończyć się do końca czerwca — twierdził jeszcze kilka dni temu Jean-Marie Messier, prezes Vivendi.

— Prowadzimy rozmowy z Vivendi na temat połączenia działalności w sferze usług satelitarnych DTH — dodaje Bert Holtkamp, rzecznik UPC.

Andrzej Muras, prezes Wizji TV, wstrzymuje się z komentarzami do zakończenia rozmów. Podobne stanowisko przyjęły władze polskiego Canal+.

Fuzja początkowo ma objąć jedynie platformy cyfrowe. W sprawie uporządkowania sieci kablowych firmy muszą dogadać się także z Elektrimem (drugim — obok Vivendi — właścicielem Aster City). Nie ulega przy tym wątpliwości, że to Cyfra+ będzie podmiotem dominującym w procesie scalania platform cyfrowych. Przesądzony jest już podobno także los marki Wizja TV, która ma zniknąć z rynku. Wiadomo też, że część kanałów będzie usunięta z platformy, z kolei nakłady na inne zostaną mocno ograniczone. Na pierwszy ogień pójdzie prawdopodobnie kanał sportowy Wizja Sport, który już został włączony do pakietu podstawowego (wcześniej był dodatkowo płatny). Nie jest także pewny los amerykańskiego kanału filmowego HBO. Canal+ ostro protestował przeciwko pojawieniu się tej oferty w pakiecie Wizji TV. Trudno spodziewać się, że Canal+ i Vivendi będą promować na swojej platformie amerykańską konkurencję. Aleksander Kutela, dyrektor generalny HBO Polska, nie chce komentować sprawy do czasu zakończenia rozmów między Vivendi i UPC.

Według naszych informacji, Wizja i Cyfra będą przez pewien czas działać równolegle. Do rozwiązania pozostają problemy techniczne — Wizja nadaje za pośrednictwem satelity Astra, a Cyfra+ przez HotBird. W całej Europie Canal+ korzysta z przekaźników Astry. Polska jest wyjątkiem, bo Cyfra+ zajęła zwolnione przez FilmNet i Multichoice transpondery na HotBird. Osoba zbliżona do kierownictwa UPC twierdzi, że poważnym problemem mogą być też różnice technologiczne. Obie platformy korzystają z innych standardów nadawczych. Dlatego początkowo platformy mają nadawać na swoim sprzęcie, a współpraca ma polegać na wymianie programów.

Więcej szczegółów w piątkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Piątek w Pulsie: Wizja TV i Cyfra+ szykują fuzję swoich platform