Piątkowa przecena wystraszyła inwestorów

Konrad Sobiecki
opublikowano: 05-10-2009, 17:59

Gwałtowne poniedziałkowe wahania indeksów można łatwo wytłumaczyć. Wystarczy spojrzeć na wysokość obrotów - nie przekroczyły one 900 mln zł.

Przebieg poniedziałkowej sesji mógł zaskoczyć. Rano inwestorzy uznali, że piątkowa przecena indeksów (WIG20 spadł o 5 proc.) była przesadzona i zaczęli odważniej kupować akcje. Na Zachodzie przewagę też mieli optymiści. Kupujących wspierały rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy. Jeszcze do południa WIG20 rósł. Później było gorzej. Barierą nie do przejścia okazał się poziom 2180 pkt.
Po przebudzaniu się Amerykanów sytuacja na GPW zaczęła zmieniać się jak w kalejdoskopie. Najpierw indeksy znad Wisły załamały się. Gdy okazało się, że początek sesji w USA nie jest tak zły, krajowe indeksy odzyskały siły. Końcowe wybicie na GPW przypieczętował lepszy od prognoz indeks ISM dla usług zza Oceanu. WIG20 zakończył ostatecznie sesję na 0,2-proc. plusie.

Gwałtowne poniedziałkowe wahania krajowych indeksów można łatwo wytłumaczyć. Wystarczy spojrzeć na wysokość obrotów - nie przekroczyły one 900 mln zł. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie ożywiona końcówka. Najwyraźniej wielu inwestorów po piątkowej przecenie poczuło się niepewnie i wstrzymało się od handlu.
Indeks blue chipów najmocniej wspierały papiery defensywnej TP i czeskiego koncernu energetycznego CEZ. Kurs tej drugiej firmy zanurkował w piątek aż o 11 proc., a w poniedziałek wzrósł o 5,8 proc. Inwestorzy doszli więc do wniosku, że ubiegłotygodniowa przecena była zbyt duża. Podobnie zresztą było w przypadku Agory, PKN Orlen i BRE Banku.

Słabo wypadły Getin Holding i Pekao. PKO BP, który w piątek – w pierwszy dzień po odcięciu praw poboru - uniknął przeceny, też potaniał. Kursowi państwowego banku mogła zaszkodzić obniżona rekomendacja wydana przez analityków Citigroup. Spoecjaliści zalecają „trzymanie” papierów (wcześniej sugerowali ich zakup). Eksperci z Citigroup zredukowali też cenę docelową do 33,9 zł.

Wśród pozostałych firm dużym zainteresowaniem cieszyły się papiery Sobieskiego. To zasługa znanego aktora Bruce’a Willisa, który zainwestuje w grupę i zasiądzie w jej radzie dyrektorów. Papiery producenta mocnych trunków podrożały o jedną piątą – zarówno w Paryżu, jak i w Warszawie. Warto jednak zauważyć, że na GPW spółka należy do mało płynnych i nawet nieduże zlecenia mogą znacznie wpływać na jej kurs.

Sporo, bo aż 12 proc., dał zarobić Inwest Consulting. Na rynek nie dotarła żadna informacja ze spółki, która tłumaczyłaby taką zwyżkę. Wzięciem cieszyły się też papiery Grupy Kęty. Spółce pomogła wyższa cena docelowa (110 zł) oszacowana przez specjalistów z Raiffeisen Banku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane