Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się wzrostami indeksów

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 12-11-2005, 10:01

Ostatnia sesja tygodnia miała na amerykańskich parkietach pozytywny przebieg. Od otwarcia najważniejsze indeksy rosły w nadziei na udane zakończenie roku. Taką wiarę inwestorom zaszczepiła korekta cen na rynku paliwowym oraz kształtowanie się długoterminowego trendu odnośnie polityki stóp procentowych prowadzonej przez Fed.

Ostatnia sesja tygodnia miała na amerykańskich parkietach pozytywny przebieg. Od otwarcia najważniejsze indeksy rosły w nadziei na udane zakończenie roku. Taką wiarę inwestorom zaszczepiła korekta cen na rynku paliwowym oraz kształtowanie się długoterminowego trendu odnośnie polityki stóp procentowych prowadzonej przez Fed.

W piątek o wzrostowym trendzie (indeks Dow Jones IA zyskał 0,43 proc. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,26 proc., zaś S&P500 o 0,31 proc.) przesądziły oprócz ropy dosyć dobre wyniki kwartalne jednego z czołowych producentów sprzętu komputerowego, koncernu Dell, a także – co jest pewnym zaskoczeniem – osiągnięcie porozumienia płacowego w General Motors.

Ceny ropy spadły do najniższego poziomu od tegorocznego lata. Cena baryłki ropy lekkiej na nowojorskiej giełdzie towarowej obniżyła się o 27 centów do 57,53 dol. Przy znaczącym wzroście rezerw paliwowych w USA daje to nadzieje na „przetrwanie we względnym spokoju” zbliżającego się wielkimi krokami sezonu grzewczego.

Cena akcji koncernu Dell zwyżkowała o 0,65 proc. Zyski potentata w minionym kwartale zwiększyły się co najmniej o 2 proc. pokrywając się ze zredukowanymi prognozami analityków. Firma odnotowała jednak niższe od oczekiwanych przychody ze sprzedaży.

Blisko 2 proc. zyskały notowania News Corp, konglomeratu medialnego. Firma co prawda odnotowała sięgającą 433 mln USD stratę w III kwartale, ale po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych spółce udało się przebić prognozę analityków.

Spektakularny wzrost kursu (ostatecznie było to 4,1 proc.) odnotował ciągle jeszcze największy na świecie koncern motoryzacyjny, General Motors. Związki zawodowe pracowników sektora motoryzacyjnego ratyfikowały porozumienie odnośnie opieki zdrowotnej i związanych z tym wydatków ponoszonych przez rynkowego giganta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy