Piątkowa sesja na GPW nie przyniesie dużych emocji

Paweł Kubisiak
opublikowano: 21-12-2001, 09:40

Czwartkowa sesja była wyjątkowo nudna i nie przyniosła istotnych sygnałów, które mogłyby wyznaczyć trend na najbliższe dni. Wszystko wskazuje na to, że i w piątek nie można liczyć na gorączkę przedświątecznych zakupów. Na rynku widać spadek obrotów, a jakakolwiek aktywność widoczna jest na akcjach Elektrimu i TPSA.

I właśnie Elektrim zasypał swoich akcjonariuszy w czwartkowy wieczór istotnymi komunikatami. Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu nie przyznał Deutsche Telekom zabezpieczenia procesowego, zaś Elektrim poprosił Powiernika Obligacji Zamiennych o czas do 28 lutego na restrukturyzację obligacji. Wcześniej w czwartek Elektrim poinformował o spłacie ponad 100 mln zł zobowiązań wobec trzech banków. Dodatkowo Elektrim poinformował o umowie z Elektrimem Kable na zastaw 2,8 mln akcji Mostostalu Warszawa, co stanowi 28,41 proc. głosów na WZA spółki budowlanej. Te działanie pokazują, ze spółka walczy z zadłużeniem i dają szanse na przetrwanie byłego blue chipa warszawskiego parkietu.

Duże obroty mogą wystąpić na akcjach TP SA. Spółka zapowiedziała duże zwolnienia, co jest dobrym krokiem na drodze restrukturyzacji, jednak może przynieść strajk związków zawodowych.

Jednak obserwując malejącą aktywność inwestorów nie należy spodziewać się dużych emocji na ostatniej sesji przed świętami. Nieco niepokoju na otwarciu wniesie czwartkowy spadek giełd zachodnich i obawy o wyniki spółek w USA. Z drugiej jednak strony nastroje mogą poprawić publikowane wczoraj przez GUS dobre dane o deficycie handlowym. Warszawskim indeksom nie powinny tez zaszkodzić informacje napływające z Argentyny. W piątek można się więc spodziewać niewielkich zmian, przy małych obrotach. Sesja może upłynąc w spokojnej świątecznej atmosferze, ale bez gorączki świątecznych zakupów. Za to zblizający się koniec roku może w efekcie "window dressing" sprzyjać poprawie notowań. Zarówno banki, jak i fundusze mogą starać się o poprawę wyników swoich inwestycji.

O 14.30 za Oceanem zostaną podane istotne dane makro: raport o wydatkach i przychodach Amerykanów oraz ostateczna wartość dynamiki PKB w III kwartale. Tuz przed zamknięciem warszawskiej giełdy nastąpi publikacja zweryfikowanego indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątkowa sesja na GPW nie przyniesie dużych emocji