Piątkowe sesje na giełdach w USA kończą się spadkami

opublikowano: 30-01-2004, 22:04

Amerykańskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Wiadomością dnia był niższy od oczekiwań wzrost PKB w czwartym kwartale. Rozczarowanie inwestorów okazało się jednak mniejsze niż po środowym komunikacie Fed i straty były umiarkowane. Zwłaszcza, że inne dane makro okazały się lepsze od oczekiwań, podobnie jak wyniki kwartalne większości spółek, które już je przedstawiły.

Dow Jones spadł na zamknięciu o 0,21 proc. do 10487 pkt. Nasdaq stracił 0,10 proc. i zamknął się na poziomie 2066 pkt.

W czwartym kwartale tempo wzrostu gospodarczego sięgnęło w USA 4 proc. Ekonomiści oczekiwali, że będzie to ok. 5 proc. W trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego sięgnęło 8,2 proc., ale wynikało to przede wszystkim z potężnego zastrzyku gotówki, jaki Amerykanie otrzymali w postaci ulg podatkowych.

Uniwersytet w Michigan podał w piątek zrewidowaną wartość styczniowego wskaźnika nastrojów konsumentów. Wyniosła ona 103,8 pkt. i była wyższa od pierwotnie podanej. Indeks PMI w regionie Chicago, mierzący aktywność przemysłu wytwórczego na Środkowym Wschodzie USA osiągnął tymczasem 65,9 pkt., najwyższą wartość od lipca 1994 roku. Ekonomiści prognozowali, że będzie to najwyżej 62,1 pkt.

Przez całą sesję liderem zniżek wśród blue chipów notowanych w ramach indeksy Dow Jones był General Motors. Zwiększoną podaż papierów spółki wywołało obniżenie jej rekomendacji przez Goldman Sachs. Analitycy ostrzegli, że ewentualne podniesienie stóp procentowych negatywnie odbije się na wynikach koncernu.

Wyraźnie potaniały także papiery koncernu medialnego Disney. Zdecydowało o tym fiasko negocjacji, które prowadził z wytwórnią filmów animowanych Pixar, znają z takich przebojów jak ‘Toy Story’, czy ‘Gdzie jest Nemo?’. Koncern zajmował się dotąd ich globalną dystrybucją, co przyniosło mu ok. 1 mld USD.

Spadła cena papierów Coca-Coli. To skutek artykuły w The Wall Street Journal Europe. Gazeta twierdzi, że trzech byłych pracowników pionu finansowego największego na świecie producenta napojów chłodzących poinformowało amerykańskie władze o zawyżaniu przez nią zysków w latach 90. Miało to polegać na eksporcie do Japonii zawyżanych ilości koncentratu Coca-Coli.

Przez całą sesję o blisko 20 proc. drożały akcje Nortel Networks. Największy północnoamerykański producent sprzętu telekomunikacyjnego zakończył kwartał znacznie lepszymi wynikami od prognozowanych przez analityków. Wywołało to popyt na papiery innych spółek branży, m.in. JDS Uniphase i Lucent Technologies. Mimo udanego początku sesji akcje Cisco Systems przez niemal cały czas minimalnie taniały.

Popytem cieszyły się papiery Gateway. Producent i dystrybutor PC-tów, który nie osiągnął zysku już od jedenastu kwartałów, zdecydował się przejąć mniejszego rywala eMachine, który osiągnął w ostatnich latach znacznie lepsze od niego rezultaty.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątkowe sesje na giełdach w USA kończą się spadkami