Piąty dzień okupacji w Protektorze

DI, PAP
opublikowano: 06-01-2012, 16:14

Piąty dzień kontynuują protest pracownicy Lubelskich Zakładów Przemysłu Skórzanego (LZPS) z Grupy Protektor, produkującej buty dla wojska. Władze firmy zdecydowały o likwidacji LZPS, który przynosi straty. Wypowiedzenia z pracy otrzymało ponad 140 osób.

Na terenie zakładu przebywa kilkadziesiąt osób, które weszły tu jeszcze w poniedziałek siłą, po sforsowaniu m.in. barierek blokujących wejście do zakładu. Część ludzi jest na klatce schodowej przed wejściem do siedziby zarządu, a część w przyzakładowym sklepie.

Szef zakładowej Solidarności Marcin Szewc powiedział w piątek PAP, że w budynku na klatce schodowej przebywa 25 osób. "Trzy panie poczuły się źle i ze względów zdrowotnych opuściły zakład" - dodał.

Doradca zarządu Protektora Wojciech Kądziołka w komunikacie przesłanym w piątek PAP poinformował, że zarząd kupił protestującym śpiwory, ręczniki i środki higieny osobistej.

"Każdą noc od początku protestu spędzam w firmie - tak jak osoby, które zdecydowały się na okupację siedziby spółki. Zdaję sobie sprawę, że sytuacja tych ludzi jest trudna i ją po ludzku rozumiem" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Protektora Piotr Skrzyński.

Podkreślił jednocześnie, że nie ma możliwości, by nadal finansować produkcję w spółce, która "jest trwale nierentowna", bo - jak tłumaczy - "byłoby to zagrożeniem dla kolejnych miejsc pracy w Protektor SA". LZPS w ostatnich dwóch latach przynosił straty: w 2010 r. - 3,3 mln zł, a po trzech kwartałach 2011 r. - 1,3 mln zł.

Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły porozumienia. Kompromisu nie osiągnięto też w czasie prowadzonych w czwartek rozmów związkowców i władz spółki z pomocą mediatora. Mediacje mają być kontynuowane; na poniedziałek zaplanowano posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w tej sprawie.

Związkowcy żądają m.in. wyższych odpraw - po dwa tysiące zł za każdy przepracowany rok w firmie. Władze Protektora jako odprawę i odszkodowanie dla zwalnianych pracowników zobowiązały się wypłacić równowartość sześciu pensji. Żądania związkowców władze spółki nazwały nierealnymi; ich wypłacenie to koszt ok. 7,1 mln zł, co przewyższa kapitały własne spółki, które wynoszą 3 mln zł.

Zwalniani pracownicy protestują od poniedziałku. Oprócz tych, którzy przebywają w budynku, kolejne kilkadziesiąt osób pikietuje przed bramą. Przy ustawionej tam blokadzie z barierek leżą wiązanki kwiatów, palą się znicze; zamocowane są też transparenty z napisami: "Pracę obiecali wypowiedzenia dali", "Protektor kłamie, oszuści i złodzieje".

Postępowanie sprawdzające, czy w spółce nie doszło do uporczywego i złośliwego łamania praw pracowniczych, prowadzi Prokuratura Lublin-Południe. Zawiadomienie do organów ścigania złożyli związkowcy, którzy zarzucają zarządowi Protektora przywłaszczenia mienia związkowego, ponieważ władze spółki nie udostępniają im pomieszczeń, gdzie znajdują się m.in. dokumenty i pieczątki.

Kontrolę w likwidowanych Zakładach prowadzi także Państwowa Inspekcja Pracy. Inspektorzy sprawdzają zgodność z prawem zastosowanych w zakładzie procedur zwolnień pracowników.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk skierował do władz Protektora pismo z propozycją podjęcia rozmów o ewentualnym ulokowaniu LZPS na terenie Lubelskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Felinie. Dzięki temu firmie przysługiwałoby m.in. 3-letnie zwolnienie od podatku od nieruchomości, a także ulgi w podatku dochodowym.

Skrzyński zapowiedział w piątkowym komunikacie, że "więcej o alternatywnych planach Protektora względem dalszej obecności w województwie" zamierza powiedzieć na poniedziałkowym posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Grupa Kapitałowa Protektor specjalizuje się w produkcji obuwia ochronnego, militarnego, strażackiego i trekkingowego. Oprócz zakładu w Lublinie posiada zakład w Czechach i dwa w Mołdawii.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane