Picasso, Van Gogh i Monet na licytacji sądowej

  • DI
opublikowano: 03-11-2019, 22:00

W Mediolanie wystawiono 55 dzieł sztuki należących do Calista Tanziego, właściciela firmy spożywczej Parmalat.

Jej upadek w 2003 r. był największym bankructwem w Europie. Calisto Tanzi został oskarżony o sprzeniewierzenie setek milionów euro oraz doprowadzenie do upadku koncernu o wartości 14 mld EUR i skazany na karę więzienia.

— Nigdy we Włoszech nie widziałem na aukcji zbioru dzieł o takim znaczeniu — przyznał Pietro De Bernardi, dyrektor domu aukcyjnego.

Na licytacji dzieł z katalogu zatytułowanego „Odnalezione skarby” martwa natura pędzla Pabla Picassa została sprzedana za 2,1 mln EUR. Dwie prace Vincenta van Gogha — obraz przedstawiający martwą naturę i rysunek — wylicytowano za 1,3 mln EUR, a obraz „La Falaise du Petit Ailly a Varegenville” Claude’a Moneta za 1,5 mln EUR. Na mocy decyzji sądu pieniądze ze zlicytowanych arcydzieł, znalezionych w kryjówkach w Szwajcarii i w garażu właściciela firmy, zostaną przekazane jego dłużnikom, czyli byłym akcjonariuszom Parmalatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane