Picie napojów gazowanych skraca życie jak palenie

opublikowano: 28-10-2014, 12:56

Nowe badania wykazały, że regularne picie słodzonych napojów gazowanych skraca życie w sposób podobny jak palenie papierosów.

Codzienne picie ok. 0,6 litra słodzonego napoju gazowanego powoduje procesy starzenia komórek analogiczne jak w przypadku regularnego palenia tytoniu, głosi artykuł w  American Journal of Public Health podsumowujący niedawne badania. Przeprowadzono je w latach 1999-2002 na grupie  5309 dorosłych Amerykanów w wieku od 20 do 65 lat.  Badacze porównali komórki osób pijących codzinnie słodzone napoje gazowane i tych, które ich nie piły. Średnia ilość skonsumowanych dziennie słodzonych napojów gazowanych przez uczestnika badania wynosiła 355 ml. 21 proc. uczestników konsumowało ich co najmniej 0,6 litra. Badania wykazały, że im więcej pije się napojów, tym krótsze stają się z czasem telomery w komórkach konsumenta. Telomery zabezpieczają końce chromosomów i komórkach. Im człowiek staje się starszy tym krótsze i mniej zregenerowane stają się telomery. Przyspieszają ten proces niektóre zachowania, jak np. palenie papierosów, czy, jak się okazuje, picie słodzonych napojów gazowanych.

Grzegorz Kawecki

Codzienne pice ok. 250 ml słodzonych napojów gazowanych odpowiada przyspieszonemu starzeniu o 1,9 lat, a picie codziennie 0,6 litra wiąże się ze starzeniem o 4,6 lat, wynika z badań. Uczestnicząca w nich dr Elissa Epel wskazuje, że skracanie telomerów wśród osób pijących słodkie napoje gazowane następuje bez względu na wiek, rasę, dochód, czy poziom wykształcenia. Jej zdaniem, możliwe, że taki proces następuje także w organizmach dzieci pijących wspomniane napoje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, treehugger.com

Polecane