PIE: dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej zaskoczyły pozytywnie

  • PAP
opublikowano: 22-06-2021, 10:54

Dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej zaskoczyły pozytywnie. Perspektywy wzrostu wydatków konsumpcyjnych poprawiają się – napisano we wtorkowym komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego do danych GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2021 r. wzrosła 13,9 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,2 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

„Wzrost sprzedaży detalicznej spowolnił w maju z 21,1 proc. do 13,9 proc. r/r, tj. nieco wyżej od rynkowych prognoz (12,9 proc.). Niższa dynamika związana jest przede wszystkim z większą bazą statystyczną – dane GUS wskazują na słabszy wzrost wydatków na motoryzację, odzież czy na stacjach paliw. Otwieranie gospodarki skutkowało umiarkowanym wzrostem popytu na towary – większe zmiany nastąpiły w sektorze usług” – napisano w we wtorkowym komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem ekonomistów PIE, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach będzie maleć.

„W kolejnych miesiącach spodziewamy się jednocyfrowych wyników sprzedaży detalicznej z uwagi na mniej sprzyjające efekty statystyczne. Badania koniunktury konsumenckiej pozwalają jednak na optymizm. Majowy raport GUS wskazał, że znacznie mniej gospodarstw obawia się o utratę zatrudnienia. Dodatkowo konsumenci deklarują chęć do powiększania wydatków na dobra trwałe” – napisano w komentarzu PIE.

GUS we wtorek opublikował także dane o produkcji budowlano-montażowej. W maju 2021 r. wzrosła ona o 4,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,2 proc.

„Rynkowe prognozy wskazywały na mniejszy wzrost, tj. +1,2 proc. Komentarz GUS wskazuje, że zaskoczenie spowodowały wysokie nakłady na projekty infrastrukturalne oraz roboty specjalistyczne. Równocześnie nakłady na wznoszenie budynków zanotowały spadek. Spodziewamy się, że kolejne miesiące przyniosą kontynuacje słabszych wyników w tym segmencie – istotnym problemem dla sektora jest m.in. znaczący wzrost cen materiałów. Dlatego też wyraźne przyśpieszenie aktywności w budownictwie jest mało prawdopodobne” – napisano w komentarzu PIE.

Generalnie jednak, jak wynika z opinii ekonomistów PIE, dane zaprezentowane przez GUS są lepsze od oczekiwań.

„Dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowalnej zaskoczyły pozytywnie. Perspektywy wzrostu wydatków konsumpcyjnych poprawiają się” – wskazał PIE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane