PIE: spodziewany spadek inflacji na początku przyszłego roku

  • PAP
opublikowano: 01-12-2020, 11:44

Spadku CPI na początku przyszłego roku spodziewa się Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków będzie to efekt niższego wzrostu cen żywności, wciąż ujemnej dynamiki cen paliw i słabszego wzrostu inflacji bazowej.

Jak podał we wtorek w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły o 3,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian.

PIE zwrócił uwagę, że dynamika cen żywności obniżyła się głębiej od rynkowych prognoz – spadła obecnie do 2 proc. rdr. "Na podstawie dostępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła w listopadzie z 4,2 proc. do 4,3 proc. rdr, nieco wyżej od rynkowych szacunków" - wskazał Michał Gniazdowski z zespołu makroekonomii PIE.

Analitycy zwrócili uwagę, że wysoka dynamika inflacji bazowej nadal związana jest z cenami usług. "Wzrost w Polsce jest zdecydowanie wyższy na tle państw Europy Zachodniej i Środkowowschodniej" - zaznaczył. Wyjaśnili, że z jednej strony to efekt dużych podwyżek cen administrowanych np. wywozu śmieci i opłat mieszkaniowych; z drugiej - skutek wzrostu kosztów pracy.

"Spodziewamy się, że obydwa czynniki dalej będą podtrzymywać wzrost inflacji w 2021, nawet pomimo wyraźnego spadku popytu" - ocenili. PIE prognozuje, że CPI spadnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) w I kwartale 2021 r. Według analityków będzie to efekt niższego wzrostu cen żywności, wciąż ujemnej dynamiki cen paliw i słabszego wzrostu inflacji bazowej.

"Niższych wyników spodziewamy się już w styczniu, pomimo wprowadzenia nowych obciążeń podatkowych – opłaty mocowej oraz podatku cukrowego" - wskazali. W kolejnych kwartałach CPI oraz inflacja bazowa, napędzane przez wyższe ceny usług, powinny oscylować wokół poziomów 2,5-3 proc. rdr. - wskazali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane