PIE: w kolejnych miesiącach wskaźniki dot. zatrudnienia się pogorszą

  • PAP
opublikowano: 19-11-2020, 11:24

Dynamika zatrudnienia poprawiła się w październiku, ale w kolejnych miesiącach tego roku wskaźniki pogorszą się z uwagi na obowiązujące wz. z pandemią restrykcje - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że zatrudnienie w październiku rdr spadło o 1,0 proc., mdm wzrosło 0,1 proc.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w październiku rok do roku był mniejszy od mediany rynkowych prognoz (-1,1 proc.). Zastrzegli, że dane obejmują okres, w którym obostrzenia dotykały głównie sektor gastronomiczny. "W listopadzie należy spodziewać się słabszych wyników z uwagi na zawieszenie funkcjonowania galerii handlowych" - ocenili i podkreślili, że straty w tych branżach dotychczas miały w znacznej mierze charakter czasowy – "zatrudnienie odbijało w momencie znoszenia obostrzeń".

Według przytoczonej przez PIE analizy Google Trends obawy Polaków o utratę pracy są mniejsze niż w kwietniu.

Eksperci zwrócili uwagę, że liczba zawieszeń działalności gospodarczych w listopadzie była mniejsza niż w 2019 r., na co wskazują dane CEIDG, a liczba wznowień o 20-30 proc. niższa niż rok temu - co sugeruje niższy popyt na prace sezonowe w okresie przedświątecznym. "Spodziewamy się, że spadek zatrudnienia w IV kw. dla danych z gospodarki narodowej będzie istotnie głębszy niż w sektorze przedsiębiorstw" - ocenili.

PIE odniósł się też do danych GUS dot. dynamiki wynagrodzeń. Według GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku wyniosło 5 tys. 458,88 zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. rdr. "W listopadzie wynik będzie niższy z uwagi na wypłatę świadczeń postojowych dla pracowników handlu, rekreacji i kultury oraz gastronomii" - zaznaczyli analitycy. W ich ocenie "sektorowy charakter nowej tarczy" będzie skutkować dużo niższym osłabieniem niż na wiosnę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane