Czytasz dzięki

Wartość pięciu największych linii lotniczych spadła o prawie 41 mld USD

DI
opublikowano: 29-07-2020, 13:18

Według danych zebranych przez BuyShares, łączna kapitalizacja rynkowa pięciu największych linii lotniczych na świecie spadła od stycznia o 40,9 mld USD, osiągając 36,9 mld USD na koniec zeszłego tygodnia.

W styczniu łączna kapitalizacja rynkowa Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines, Lufthansy i Air France, jako pięciu największych linii lotniczych na świecie pod względem przychodów, wynosiła 77,8 mld USD.

Lufthansa
Zobacz więcej

Lufthansa fot. Bloomberg

W trzecim tygodniu marca liczba ta spadła do 25,3 mld USD, co oznaczało 67 proc. spadku od początku roku. Punkt krytyczny został osiągnięty pod koniec maja. Wówczas łączna kapitalizacja pięciu linii wynosiła 25 mld USD. Sytuacja zaczęła poprawiać się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Statystyki pokazują, że kapitalizacja rynkowa Delta Air Lines, największej na świecie linii lotniczej pod względem przychodów, spadła w wyniku pandemii o 54 proc., z 35,5 mld USD w styczniu do 16,5 mld USD w trzecim tygodniu lipca.

Łączna wartość udziałów American Airlines, drugiej co do wielkości linii lotniczej pod względem przychodów i wiodącej linii lotniczej pod względem liczby pasażerów, wyniosła w zeszłym tygodniu 4,8 mld USD, co oznacza spadek o 58 proc.

United Airlines odnotowały 57% spadek kapitalizacji rynkowej w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, a wartość spadła z 19,3 mld USD w styczniu do 8,2 mld USD w zeszłym tygodniu. Trzy największe linie lotnicze w Stanach Zjednoczonych straciły w wyniku pandemii 36,7 mld USD.

Trzecia co do wielkości linia lotnicza na świecie pod względem przychodów, Lufthansa, również odnotowała znaczący spadek całkowitej wartości udziałów w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. W styczniu kapitalizacja rynkowa największej linii lotniczej w Europie wynosiła 7,42 mld USD. Obecnie to 5,51 mld USD.

Air France, jako piąta co do wielkości linia lotnicza na świecie pod względem przychodów, straciła 2,2 mld USD. W styczniu łączna wartość akcji spółki wyniosła 4,2 mld USD. Pod koniec ostatniego tygodnia liczba jej kapitalizacja to niespełna 2 mld USD.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane