Piecha: w przyszłym roku 4 mld zł więcej na służbę zdrowia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-05-2006, 16:22

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha powiedział, że jeszcze w tym tygodniu trafi pod obrady Komitetu Rady Ministrów trafi projekt gwarantujący w przyszłym roku wzrost nakładów na służbę zdrowia o ponad 4 mld zł.

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha powiedział, że jeszcze w tym tygodniu trafi pod obrady Komitetu Rady Ministrów trafi projekt gwarantujący w przyszłym roku wzrost nakładów na służbę zdrowia o ponad 4 mld zł.

    W środę przed Sejmem protestują lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia. Domagają się natychmiastowej podwyżki płac.

    Jak powiedział w środę na konferencji prasowej Piecha, obecnie jest przygotowywana ustawa, która ma gwarantować wzrost płac pracowników fachowych o 30 proc. w przyszłym roku i jest szansa, że dzięki niej część postulatów protestujących zostanie zrealizowana.  

    Wiceminister zaznaczył też, że aby wyraźnie poprawić sytuację, konieczna jest zmiana systemu opieki zdrowotnej. Piecha powiedział, że projekt odpowiedniej ustawy może trafić do Sejmu jeszcze w tym roku, a obecnie trwa praca nad ustaleniem "koszyka" usług zdrowotnych.

    "System opieki zdrowotnej potrzebuje wzrostu nakładów i działań, które by usprawniły i wyleczyły organizację opieki zdrowotnej" - powiedział. Podkreślił, że sam wzrost środków finansowych nie naprawi chorego systemu.

    "Dziś środków jest za mało, mamy tego pełną świadomość, ale mamy też pełną świadomość, że środki publiczne są przestrzenią zamkniętą i tylko tyle można wydać, ile da się radę zebrać" - mówił.

    Piecha bronił też budżetowego systemu finansowania służby zdrowia, argumentując, że taki sam obowiązuje w dziesięciu krajach Unii Europejskiej.

    Jak dodał inny poseł PiS Andrzej Sośnierz, "jest szansa zbudowania sensownego i ciekawego programu finansowania budżetowo-ubezpieczniowego, który łączyłby wszystkie zalety tych systemów i unikał ich wad".

    Sośnierz podkreślił, że ani system budżetowy, ani ubezpieczeniowy nie jest optymalny i być może Polska wytyczy pewne nowe ścieżki, wprowadzając pewien system kompromisowy.

    Piecha, pytany, czy spotka się przedstawicielami PO, by rozmawiać o stanie służby zdrowia, powiedział, że nie będzie unikał żadnych rozmów, które mogą poprawić stan służby zdrowia.

    Wcześniej konferencję na temat służby zdrowia zorganizowała PO, domagając się od rządu przestawienia strategii dotyczącej służby zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane