Piechociński: projekt konstytucji dla przedsiębiorców do maja w Sejmie

PAP
opublikowano: 27-02-2015, 12:49

Projekt Prawa działalności gospodarczej, czyli "konstytucji dla przedsiębiorców", do maja znajdzie się w Sejmie, tak by parlament zdążył go uchwalić do końca kadencji - zapowiada wicepremier, szef MG Janusz Piechociński. Jak dodaje, resort uwzględnił wiele ze zgłoszonych do niego uwag.

"Jesteśmy zdeterminowani, ponieważ jest to jeden z priorytetów rządowych zawartych w expose" - powiedział Piechociński PAP.

Według niego ministerstwo jest gotowe, by zakończyć uzgodnienia ws. założeń tej propozycji. "De facto pracujemy już nad projektem" - wskazał.

Poinformował, że w środę w MG odbyło się spotkanie w sprawie tej propozycji. "Dlatego zrobiliśmy to spotkanie, że nie wszyscy rozumieli nasze intencje. W związku z tym traktowali tę konstytucję dla przedsiębiorców w oderwaniu od nowej Ordynacji podatkowej, ws. której bardzo ściśle współpracujemy z ministrem finansów, oraz w oderwaniu od ochrony konkurencji i konsumentów, gwarantowanej bardzo mocnymi zapisami europejskimi" - tłumaczył.

Odnosząc się do szeregu uwag zgłoszonych do projektu założeń, Piechociński ocenił, że często przedstawiciele innych resortów patrzyli na projekt PDG przez pryzmat tego, jak zabezpieczyć swoje interesy. "Podczas spotkania w MG przedstawiliśmy intencje, jakie nam przyświecają. Pokazaliśmy, że ta materia nie może w żaden sposób wchodzić w czyjeś kompetencje" - mówił i dodał: "Znaczna część uwag została wyjaśniona albo skonsumowana".

W odpowiedzi na obawy UOKiK-u czy CBA, że PDG może im uniemożliwić prowadzenie kontroli, Piechociński zapewnił, że "te obawy zostały rozwiane".

Uchwalenie Prawa działalności gospodarczej premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim expose. Ma ono m.in. wzmocnić zaufanie obywateli prowadzących działalność gospodarczą do organów władzy publicznej. Projekt założeń PDG jest obecnie na etapie opracowywania wniosków z konsultacji międzyresortowych i publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu