Piechociński: utrzymajmy ponad 3 proc. wzrostu PKB w tym roku

PAP
opublikowano: 17-10-2014, 17:02

Utrzymajmy ponad 3 proc. wzrostu PKB w tym roku i dużą dynamikę wzrostu inwestycji, nie tylko kapitału zagranicznego - mówił dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński komentując piątkowe dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej.

W piątek GUS podał, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z sierpniem była wyższa o 16,5 proc. Rynek w tzw. konsensusie spodziewał się wzrostu produkcji o 2,6 proc. w ujęciu rocznym i o 14 proc. wobec sierpnia.

"Takie wahania będą występowały - jeden miesiąc będzie lepszy, drugi gorszy. Sierpień był miesiącem, w którym mieliśmy dużo przestojów, głównie w przemyśle motoryzacyjnym i nie najlepiej poszedł przemysł wydobywczy. Teraz jest ożywienie. (...) Najważniejsze jest jedno - utrzymajmy te ponad 3 proc. (wzrostu) PKB w tym roku. Utrzymajmy tendencję dużej dynamiki wzrostu inwestycji, nie tylko kapitału zagranicznego. Koncentrujemy się na tym, aby utrzymać dynamikę eksportu, aby był on tym czytelnym elementem zmniejszającym napięcia na rynku krajowym" - powiedział.

Prognozy poszczególnych ekonomistów znacznie od siebie odbiegały - niektórzy spodziewali się zaledwie 0,2-proc. wzrostu produkcji w ujęciu rocznym, inni oczekiwali wzrostu o 4,9 proc.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS w sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 1,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a wobec lipca spadła o 8,5 proc.

Janusz Piechociński
WM, Puls Biznesu
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane