Piechota: AwtoZAZ to dobry kandydat na inwestora dla FSO

Marcin Zaremba
opublikowano: 09-10-2004, 20:12

Ukraiński AwtoZAZ to dobry inwestor dla Fabryki Samochodów Osobowych SA (FSO), powiedział w piątek wieczorem wiceminister gospodarki i pracy Jacek Piechota, ale zaznaczył, że trwają jeszcze rozmowy z MG Rover i jego partnerem. Prezes FSO Janusz Woźniak w rozmowie z agencją ISB powiedział, że ukraińska spółka może być dobrym partnerem dla żerańskiej fabryki, gdyż FSO sprzedaje za jego pośrednictwem ok. 90% swojej produkcji.

„Wydaje się, że AwtoZAZ będzie dobrym partnerem dla FSO" - powiedział Piechota w piątek podczas uroczystości zmiany nazwy z Daewoo-FSO Motor SA na FSO SA.

Piechota dodał, że ukraińska spółka jest dobrym kandydatem na inwestora dla FSO, gdyż ma do dyspozycji rynek ukraiński i rosyjski.

Według niego transakcja kupna wierzytelności bankowej FSO od Banku Millennium weryfikuje AwtoZAZ jako poważnego partnera dla FSO.

Podkreślił, że kupno wierzytelności bankowych FSO nie przesądza jednak kwestii, czy AwtoZAZ zostanie inwestorem, gdyż w programie restrukturyzacji FSO nie ma zamiany wierzytelności na akcje. „AwtoZAZ stanie się na razie jednym z wierzycieli FSO" - powiedział Piechota.

AZWTOZAZ: PRZEZ WIERZYTELNOŚCI DO UDZIAŁÓW

W piątek Bank Millennium poinformował w komunikacie, że podpisał umowę przelewu wierzytelności wobec FSO z AwtoZAZ (Otwartą Spółką Akcyjną „Ukraińska Korporacja Samochodowa" z siedzibą w Kijowie), która przewiduje m.in., że bank otrzyma do 14 października 8 mln USD z tytułu wierzytelności odsetkowej FSO.

Tymczasem z ustaleń ISB wynika, że w piątek wieczorem miało dojść do spotkania AwtoZAZ z pozostałymi bankami-wierzycielami. W piątek po południu większość z nich nie wiedziała, czy przyjmie propozycje strony ukraińskiej.

Na razie Kredyt Bank, Bank Pekao SA i Bank BPH, którym FSO zalega z ratą odsetkową, nie zdecydowały się na razie na przyjęcie propozycji AwtoZAZ. Nie wiadomo, czy zrobił to Citibank Handlowy, drugi pod względem wartości wierzyciel FSO.

„Cały czas rozmawiamy z inwestorem ukraińskim i FSO, szukając rozwiązania problemu długu" – powiedział w piątek ISB Robert Moreń, rzecznik banku Pekao SA.

Moreń poinformował, że już miesiąc temu wpłynęła oferta odkupu długu FSO przez AwtoZAZ. „Odrzuciliśmy pierwszą ofertę, bo była niesatysfakcjonująca, a kolejna nie przyniosła przełomu" – dodał rzecznik.

„Czekamy na ofertę od strony ukraińskiej, myślę, że wkrótce powinna ona nadejść - powiedział ISB w piątek Jacek Balcer, rzecznik prasowy Banku BPH.

Podobną wypowiedź usłyszała ISB w biurze pasowym Kredyt Banku. „Ostateczna decyzja w sprawie długu FSO jeszcze nie zapadła"- powiedziała osoba z biura prasowego Kredyt Banku.

Z kolei w Citibanku Handlowym nie odpowiedziano na pytanie ISB, na jakim etapie są rozmowy banku z inwestorem z Ukrainy.

Z informacji uzyskanych przez agencję ISB wynika, że AwtoZAZ negocjuje warunki przejęcia wierzytelności z każdym bankiem osobno. Jeśli jeden z banków wierzycieli nie przyjmie warunków oferty strony ukraińskiej i nie dojdzie do porozumienia, to nie oznacza to zawieszenia negocjacji przez pozostałe.

Z ustaleń ISB wynika, że na razie tylko Bank Millennium, największy wierzyciel FSO podpisał umowę z AwtoZAZ na sprzedaż wierzytelności.

FSO miało do 30 września spłacić bankom ratę długu w wysokości 20 mln zł. Termin ten nie został dotrzymany, a fabryka prowadziła dalej rozmowy z wierzycielami, pragnąc przedłużyć termin spłaty o trzy miesiące.

Jeśli FSO nie spłaci raty w wysokości 20 mln zł, przestanie obowiązywać wynegocjowany 30 września 2003 roku układ z wierzycielami bankowymi. Przewidywał on redukcję o połowę długu FSO wynoszącego ponad 500 mln zł, rozłożenie jego spłaty na raty i umorzenie odsetek od tego zadłużenia w całości. W zamian za redukcję, FSO zobowiązała się do regulowania odsetek od pozostałego po redukcji zadłużenia na bieżąco.

Z wcześniejszych ustaleń agencji ISB wynika, że największym wierzycielem FSO jest Bank Millennium, któremu spółka była winna przed redukcją ok. 200 mln zł. Pozostali dwaj główni wierzyciele to Citibank Handlowy – ok. 150 mln zł przed redukcją oraz Bank BPH – ponad 50 mln zł. Pozostałym kilku bankom, m.in. Pekao SA, FSO była winna przed redukcją po 20-30 mln zł.

MG ROVER I SAIC WCIĄŻ W GRZE

Piechota zastrzegł, że choć AwtoZAZ jest najpoważniejszym kandydatem na inwestora dla FSO, trwają jeszcze rozmowy z innymi.

„Są różnego rodzaju inwestorzy, którzy proponują różne przedsięwzięcia, ale bez inwestycji kapitałowych" - powiedział. Dodał, że do 14 października swoją ofertę chce przedstawić brytyjski koncern MG Rover ze swoim chińskim partnerem Shanghai Automotive Industry Corp. (SAIC).

MG Rover negocjuje możliwość inwestycji na Żeraniu od 2002 roku. W sierpniu SAIC, największy chiński producent samochodów, ogłosił zamiar przejęcia Rovera. Brytyjska firma z kolei podtrzymała zainteresowanie warszawską fabryką.

W piątek Woźniak powiedział w rozmowie z ISB, że ukraińska spółka może być dobrym partnerem dla żerańskiej fabryki, gdyż FSO sprzedaje za jego pośrednictwem ok. 90% swojej produkcji.

„To jeden z atutów tego inwestora" - powiedział ISB Woźniak.

Dodał, że jeśli dojdzie do sfinalizowania wejścia AwtoZAZ do FSO, można się spodziewać, że w przyszłości na Żeraniu będą produkowane marki, którymi dysponuje AwtoZAZ. Woźniak powiedział też, że dzięki temu zostałby wykorzystany potencjał produkcyjny FSO w tej części Europy.

Prezes poinformował też ISB, że wykup długów bankowych FSO jest jednym z elementów transakcji wejścia inwestora do żerańskiej fabryki. „Choć rozmawiamy z bankami na temat naszego zadłużenia, liczymy, że długi te przejmie inwestor" - powiedział.

Woźniak potwierdził ISB, że rata odsetkowa, wymagana na 30 września, nie przekroczyła 20 mln zł. „Rata wynosiła ok. 19 mln zł" - powiedział prezes.

Podczas piątkowej uroczystości Woźniak powiedział, że w piątek rano odbyło się spotkanie z niebankowymi wierzycielami FSO, głównie dostawcami części dla spółki. Prawie 400 z nich, ponad 80%, opowiedziało się za propozycjami układowymi zaproponowanymi przez FSO. Przewidują one redukcję długu w wysokości 181 mln zł o ponad połowę.

„Tylko 51 wierzycieli było przeciw, ale mam nadzieję, że do 29 października, kiedy ma być głosowany projekt układu, przyjmą nasze propozycje" - powiedział prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zaremba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Piechota: AwtoZAZ to dobry kandydat na inwestora dla FSO