Piechota: banki ustalają warunki kredytu dla Stoczni Szczecińskiej

11-03-2002, 15:33

Minister gospodarki, Jacek Piechota powiedział w Szczecinie, że banki z którymi rozmawia zarząd Stoczni Szczecińskiej nie podejmą jeszcze decyzji w sprawie kredytowania firmy.

Według Piechoty, banki określą warunki, które firma musi spełnić, aby otrzymać kredyty. Minister dopuszcza też zaangażowanie Skarbu Państwa, który ma ponad 9 proc. udziału w spółce.

Podczas spotkania z parlamentarzystami zachodniopomorskimi i przedstawicielami Porta Holding, minister powiedział, że program Stoczni, zdaniem banków, nie gwarantuje rentowności. Program przedstawiony bankom-wierzycielom w lutym, zakładał uruchomienie kredytu w wysokości 40 mln USD na kontynuowanie produkcji stoczniowej. W finansowanie działalności stoczni zaangażowanych jest 9 banków z polskim i zagranicznym kapitałem.

Zdaniem Piechoty banki podejmą decyzje w najblizszych dniach. W przeciwnym przypadku istnieje zagrożenie realizacji kontraktów, które zawarła stocznia. Obecnie w stoczni budowanych jest 16 statków finansowanych z wcześniej zaciągniętych kredytów oraz zaliczek wpłacanych przez armatorów. Przed tygodniem na przymusowe urlopy zarząd Stoczni wysłał 5,5 tys. spośród 6,5 tys. swoich pracowników. Nie wypłacono też wynagrodzeń za luty.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Piechota: banki ustalają warunki kredytu dla Stoczni Szczecińskiej