Piechota: Czesi są zainteresowani udziałem w prywatyzacji polskich firm

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-01-2005, 18:17

Czeskie firmy zainteresowane są udziałem w przedsięwzięciach prywatyzacyjnych w Polsce, także polska strona zainteresowana jest udziałem czeskiego kapitału w prywatyzacji, zwłaszcza w sektorze górnictwa węgla kamiennego i energetyki - powiedział w środę PAP przebywający w Pradze wiceminister gospodarki Jacek Piechota.

Czeskie firmy zainteresowane są udziałem w przedsięwzięciach prywatyzacyjnych w Polsce, także polska strona zainteresowana jest udziałem czeskiego kapitału w prywatyzacji, zwłaszcza w sektorze górnictwa węgla kamiennego i energetyki - powiedział w środę PAP przebywający w Pradze wiceminister gospodarki Jacek Piechota.

"Tego rodzaju więzi gospodarcze pomiędzy obu krajami mogą być bardzo korzystne" - powiedział Piechota.

"Wiemy o zainteresowaniu Czeskich Zakładów Energetycznych (CzEZ) udziałem w prywatyzacji sieci dystrybucyjnych i zakładów wytwórczych" - dodał, przypominając, że już za kilka miesięcy gotowa będzie oferta dotycząca prywatyzacji elektrowni w Kozienicach. 

CzEZ to jedna z największych pod względem obrotów czeskich firm, której akcje - po zapowiedzi jej prywatyzacji - biją rekordy na praskiej giełdzie papierów wartościowych. Nieoficjalnie wiadomo, że CzEZ byłby zainteresowany udziałem w prywatyzacji m.in. jednej z sieci energetycznych na południu Polski, w sąsiedztwie granicy z Czechami.

Udziałem w prywatyzacji kopalń węgla kamiennego zainteresowane są zaś kontrolowane przez prywatną spółkę kapitałową Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD), w których pracuje już około 2 tys. - niezwykle cenionych za fachowość - górników z Polski.

Właściciele OKD nie kryją, że chcą zdecydowanie zwiększyć wydobycie węgla. Wydobycie czeskich kopalń należących do spółki wynosi obecnie 11 milionów ton węgla rocznie. Kupno dwóch kopalń w Polsce zwiększyło by je o 17 milionów ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane