Czytasz dzięki

Piechota: Lipcowa strata KW na węglu to efekt sezonowości, nie dekoniunktury

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 15:53

Kompania Węglowa poniosła w lipcu tego roku stratę na podstawowej działalności, czyli sprzedaży węgla - po raz pierwszy od dwóch lat. W ocenie ministra gospodarki Jacka Piechoty, gorszy wynik to raczej efekt naturalnej sezonowości sprzedaży węgla, a nie słabnącej koniunktury na węgiel.

Kompania Węglowa poniosła w lipcu tego roku stratę na podstawowej działalności, czyli sprzedaży węgla - po raz pierwszy od dwóch lat. W ocenie ministra gospodarki Jacka Piechoty, gorszy wynik to raczej efekt naturalnej sezonowości sprzedaży węgla, a nie słabnącej koniunktury na węgiel.

    Przebywający w poniedziałek w Katowicach minister powiedział dziennikarzom, że słabsze wyniki jednego miesiąca nie są jeszcze sygnałem świadczącym o konieczności realizacji bardziej radykalnego wariantu restrukturyzacji górnictwa.

    "To nie jest jeszcze dekoniunktura. Kompania Węglowa może i będzie uzyskiwała dodatni wynik na bieżącej działalności. W tym przypadku mamy do czynienia z sezonowością na polskim rynku" - powiedział Piechota.

    W lipcu do każdej tony sprzedanego węgla KW dopłaciła ponad 10 zł, ale po siedmiu miesiącach roku tzw. średnia akumulacja na tonie węgla jest nadal dodatnia i wynosi 8,40 zł. Po półroczu było to 11,70 zł zysku na tonie. Dla porównania np. w styczniu na każdej tonie firma zarabiała 24,48 zł, w lutym 15,59 zł, w marcu 16,19 zł, w kwietniu 5,14 zł, a w maju 16 groszy.

    Po siedmiu miesiącach roku zysk spółki na sprzedaży węgla wyniósł 227,1 mln zł, a więc o ponad 40 mln zł mniej niż po półroczu 2005. Mimo straty na sprzedaży węgla Kompania, na której wynik składają się też przychody z innej poza węglową działalności, miała w lipcu 6,8 mln zł zysku netto; po siedmiu miesiącach wynosi on łącznie 138,5 mln zł, a brutto 249,9 mln zł.

    "Słabsze wyniki lipca nie były dla nas zaskoczeniem - były takie, jak założyliśmy to w planie techniczno-ekonomicznym firmy" - powiedział PAP prezes KW Maksymilian Klank.

    Przedstawiciele Kompanii informują, że słabszy wynik to efekt obniżonej sprzedaży węgla w lipcu, ale także kosztów wydanych w lipcu bonów towarowych dla górników (załoga KW otrzymała bony wartości 600-900 zł na osobę, co w skali firmy oznaczało ok. 70 mln zł - PAP).

    Komentując słabsze wyniki firmy Piechota przypomniał, że Kompania Węglowa na bieżąco realizuje wszystkie bieżące zobowiązania publiczno-prawne, a dopiero uchybienia w tym zakresie oznaczałyby konieczność przeanalizowania, czy należy realizować alternatywny do obecnego, bardziej radykalny wariant restrukturyzacji górnictwa. Tak długo jak zobowiązania publiczno-prawne będą regulowane, realizowany ma być wariant łagodniejszy.

    "Kompania może dzisiaj uzyskiwać dodatni wynik i obsługiwać swoje zobowiązania na bieżąco. Jeżeli słabszy wynik to efekt sezonowego spadku zapotrzebowania na węgiel, a wszystko, m.in. wzrastające w tym miesiącu zapasy węgla, wskazuje na to, że tak jest, to spółka powinna wrócić do normy, czyli dobrych wyników" - ocenił Piechota.

    Minister ubolewał, że mimo pozytywnej decyzji rządu opóźnia się proces dokapitalizowania Kompanii Węglowej gotówką i aktywami łącznej wartości ok. 900 mln zł. Według niego, pierwsza część dokapitalizowania - 200 mln zł w gotówce z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw - powinna być przekazana firmie w najbliższych tygodniach. Potem KW ma otrzymać pakiety akcji Ciechu i Węglokoksu.

    Piechota przyznał, że koniunktura na węgiel w ostatnim czasie "na pewno nieco się ochłodziła. To nie jest już zwyżkujący rynek i ceny. Rynek się waha. Jedno jest pewne: z tak wysoką koniunkturą, jaką mieliśmy w niedawnej przeszłości, już nie będziemy mieć do czynienia" - powiedział minister.

    Kompania Węglowa to największy górniczy koncern w Europie. Skupia 17 kopalń zatrudniających ok. 71 tys. pracowników. W ciągu minionych ponad dwóch lat zatrudnienie zmniejszyło się o mniej więcej 14 tys. osób, z których ponad 4 tys. skorzystało z ustawowych świadczeń przedemerytalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane