Piechota o polsko-ukraińskim klimacie inwestycyjnym

Polska Agencja Prasowa SA
30-06-2005, 21:26

Likwidacja ulg podatkowych i celnych dla inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych na Ukrainie  jest sprzeczna z międzynarodową praktyką i pogorszyła zdecydowanie klimat inwestycyjny - powiedział minister gospodarki Jacek Piechota, w czwartek w Gdyni, podczas VIII Szczytu Gospodarczego Polska-Ukraina.

Likwidacja ulg podatkowych i celnych dla inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych na Ukrainie  jest sprzeczna z międzynarodową praktyką i pogorszyła zdecydowanie klimat inwestycyjny - powiedział minister gospodarki Jacek Piechota, w czwartek w Gdyni, podczas VIII Szczytu Gospodarczego Polska-Ukraina.

    "Zwracamy uwagę na konieczność respektowania przez rząd Ukrainy nabytych praw przez inwestorów i niestosowania prawa wstecz wobec tych inwestorów, którzy podjęli działalność gospodarczą w tym kraju na zagwarantowanych przez państwo określonych przez ustawodawstwo warunkach" - powiedział minister.

    W szczycie uczestniczyli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko oraz biznesmeni, przedstawiciele ministerstw i agencji rządowych odpowiedzialnych za gospodarkę, a także wojewodowie i reprezentanci samorządów terytorialnych.

    W środę wiceminister gospodarki Ukrainy Waładimir Ignaszczenko przyznał podczas szczytu, że "likwidacja pewnych ulg w strefach ekonomicznych" dała negatywny impuls potencjalnym inwestorom co do niestabilności klimatu inwestycyjnego. "Na Ukrainie tych pomyłek nie będziemy już powtarzać" - zapewnił.

    Według Piechoty, również decyzja rządu Ukrainy wprowadzenia zakazu eksportu ropy naftowej zaskoczyła polskich przedsiębiorców i przyniosła straty stronie polskiej. Do rozwiązywania tego rodzaju problemów potrzebna jest - zdaniem ministra - zdolność szybkiego, natychmiastowego reagowania oraz konieczność uprzedzania o planowanych decyzjach.

    Wskazał, że nadal nierozwiązanym problemem jest sprawa zwrotu podatku VAT inwestorom w eksporcie wyprodukowanych na terytorium Ukrainy towarów. "Oczekujemy w tym zakresie systemowych rozwiązań" - powiedział Piechota.

    Podkreślił, że resortowi gospodarki bardzo zależy na ścisłych, bezpośrednich kontaktach z ministerstwem gospodarki Ukrainy. Piechota dodał, że niestety nadal nie doszło do jego spotkania z ministrem gospodarki Ukrainy Siergijem Tieriochinem.

    "Liczymy gorąco na to, że Ukraina starając się o członkostwo w Światowej Organizacji Handlu i mając aspiracje do członkostwa w UE, będzie konsekwentnie mogła sprostać wymaganiom dostosowania swojego ustawodawstwa do zasad i reguł stawianych członkom tych instytucji" - powiedział minister.

    Ukraiński rząd wprowadził w ostatnich dniach marca 20-proc. VAT na inwestycje zagraniczne. Wywołało to protesty zagranicznych inwestorów, którzy zmuszeni byli z dnia na dzień zmieniać plany rozwoju swych przedsiębiorstw.

    Szczyt w Gdyni trwał dwa dni. Jego głównym organizatorem była Krajowa Izba Gospodarcza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Piechota o polsko-ukraińskim klimacie inwestycyjnym