Piechota: Przyjęto projekt ustawy o rozwiązywaniu KDT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2005, 15:42

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy dotyczącej rozwiązywania kontraktów długoterminowych (KDT) zawartych przez wytwórców energii z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wiceminister gospodarki Jacek Piechota.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy dotyczącej rozwiązywania kontraktów długoterminowych (KDT) zawartych przez wytwórców energii z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wiceminister gospodarki Jacek Piechota.

    Zaznaczył, że według projektu, po wejściu w życie ustawy, wytwórcy energii będą mieli 60 dni na zawarcie z PSE porozumienia o rozwiązaniu KDT. W wyniku takiego porozumienia wytwórca uzyska prawo do pomocy publicznej na ogólnych zasadach, równej swoim stratom z tytułu rozwiązania kontraktów, czyli tzw. kosztom osieroconym.

    Według Piechoty, do roku 2016 wysokość kosztów osieroconych może maksymalnie wynieść 23,3 mld zł, choć tak wysoka pomoc prawdopodobnie nie będzie wypłacona.

    Piechota powiedział, że w miejsce do tej pory ponoszonych przez odbiorców energii kosztów KDT, wprowadzona zostanie "restrukturyzacyjna opłata systemowa". Drugi efekt tej ustawy to uwolnienie rynku energii elektrycznej - obecnie 60 proc. ceny energii pochodzi z KDT.

    Kontrakty długoterminowe to umowy, które elektrownie zawierały z PSE. Określają one cenę energii, po której jest ona kupowana przez PSE. Były one swego rodzaju zabezpieczeniem kredytów, które elektrownie otrzymywały na modernizację.

   Od 1994 roku, w ramach KDT zainwestowano w elektroenergetykę 25 mld zł (z czego 17 mld zł z kredytów). Zbudowano jednostki wytwórcze o mocy 3000 MW i zmodernizowano kolejne o mocy około 12000 MW.

    W styczniu 2004 r. rząd przyjął pierwszy projekt ustawy o KDT, który przewidywał rozwiązanie kontraktów za jednorazowymi rekompensatami, których łączne koszty szacowano na ok. 15 mld zł. Założenia tego programu zostały jednak zmienione w związku z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej, która uważa KDT za niedopuszczalną pomoc publiczną dla wytwórców energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane