Piechota: Rząd może zająć się jutro ustawą o KDT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2005, 18:12

Projekt ustawy, regulującej kwestię rozwiązywania kontraktów długoterminowych (KDT) zawartych przez wytwórców energii z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE), będzie prawdopodobnie tematem wtorkowego posiedzenia rządu - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister gospodarki Jacek Piechota.

Projekt ustawy, regulującej kwestię rozwiązywania kontraktów długoterminowych (KDT) zawartych przez wytwórców energii z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE), będzie prawdopodobnie tematem wtorkowego posiedzenia rządu - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister gospodarki Jacek Piechota.

Jak powiedział, projekt, nad którym pracowało ministerstwo gospodarki - po uzgodnieniach z resortami Skarbu Państwa i Finansów - został przesłany Radzie Ministrów w poniedziałek, i to premier podejmie decyzję, czy rząd zajmie się nim na najbliższym (wtorkowym) posiedzeniu rządu. 

Według wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli resortu gospodarki, projekt przewiduje, że po wejściu w życie ustawy wytwórcy energii będą mieli 30 dni na rozwiązanie kontraktów z PSE, a w zamian - jeżeli znajdą się w trudnej sytuacji rynkowej - uzyskają prawo do pomocy publicznej na ogólnych zasadach, równej swoim stratom z tytułu rozwiązania kontraktów, czyli tzw. kosztom osieroconym.

Jeżeli producenci energii nie rozwiążą kontraktów narażą się na wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania, prowadzącego do zwrotu otrzymanej pomocy publicznej (w ramach KDT), liczonej od momentu wejścia Polski w UE. W praktyce oznaczałoby to zwrot różnicy między ceną energii w ramach KDT a ceną rynkową, ponieważ cena energii w ramach KDT jest w większości wyższa od rynkowej.

W styczniu 2004 r. rząd przyjął pierwszy projekt ustawy umożliwiającej rozwiązanie kontraktów, które są wieloletnimi umowami na dostawę energii elektrycznej. Określają one cenę energii, po której jest ona kupowana przez PSE; kontrakty były zabezpieczeniem kredytów, które elektrownie otrzymywały na modernizację.

Od 1994 roku w ramach KDT w polską elektroenergetykę zainwestowano 25 mld zł, z czego 17 mld zł z kredytów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Piechota: Rząd może zająć się jutro ustawą o KDT